Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 17.12.2014

Skuteczna walka z dyskryminacją wyzwaniem UE

Każdy z nas jest inny, jednak niektórzy "inni" mają znacznie gorzej. Ze względu na kolor skóry, egzotyczny wygląd czy wyznanie, spychani są na margines i wyśmiewani. Co może zrobić Unia Europejska, by poradzić sobie z tym problemem?
W Europejskim  Klubie Trójki sprawdziliśmy, jak wygląda edukacja antydyskryminacyjna w krajach Unii EuropejskiejW "Europejskim Klubie Trójki" sprawdziliśmy, jak wygląda edukacja antydyskryminacyjna w krajach Unii EuropejskiejGlow Images/East News

Anna Bobynko, dyrektorka podstawówki w Raszynie, do której chodzi ok. 100 cudzoziemskich dzieci przyznaje, że dyskryminacja od zawsze była w szkole. - Kiedyś mieliśmy okularników, grubasów, rudych, a teraz są dzieci cudzoziemskie, więc są to przejawy, które zawsze miały miejsce. Natomiast edukacja antydyskryminacyjna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o praktyczne tłumaczenie dzieciom, rozmawianie z nimi na ten temat - mówi gość Trójki.
Psycholog Anna Stefaniak tłumaczy, że dyskryminacja bierze się stąd, że ludzie dzielą swój świat społeczny na grupy "my" i "oni". Kluczowym rozróżnieniem w tym przypadku jest to, do którego zbioru należymy my sami. Własne grupy są traktowane lepiej, co związane jest z budowaniem pozytywnej samooceny.
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej uznaje równość wszystkich wobec prawa, a także zakazuje wszelkiej dyskryminacji. Równość wobec prawa i prawo do niedyskryminacji stanowią zatem prawa podstawowe jednostki, które nie zależą od pochodzenia czy statusu ekonomicznego.

***

Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Magdalena Chustecka (socjolog z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej), Anna Bobynko (dyrektorka szkoły podstawowej w Raszynie), Anna Stefaniak (psycholog społeczna z Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Katedry Psychologii Społecznej UW)

Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 21.07
(sm, ei)