Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 25.05.2015

Partnerstwo Wschodnie i rozszerzanie Unii na wschód. Dobry plan czy coraz większe wyzwanie?

Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Ukraina to sześć państw Partnerstwa Wschodniego. O zacieśnienie relacji z nimi - w różnym stopniu i z wykorzystaniem różnych metod - zabiega zarówno Rosja, jak i Europa.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

- Partnerstwo Wschodnie zostało skonstruowane jako polityka obliczona na wiele, wiele lat, a sytuacja w regionie jest bardzo dynamiczna. Nikt nie przewidział rewolucji godności i wojny na Ukrainie, a w Unii brakuje instrumentów, które pozwalałyby reagować na takie wydarzenia - mówi Rafał Sadowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Należy utrzymywać kontakty w państwami wschodnimi, by nieść im kaganek politycznej oświaty. Aspiracje europejskie w takich państwach jak Gruzja, Mołdawia czy Ukraina to wyznacznik lepszego życia i lepszych standardów uprawiania polityki. (…) Unia Europejska cały czas kojarzy się tam z lepszym życiem - tłumaczy Ernest Zozuń.

W audycji pytamy o sens istnienia Partnerstwa Wschodniego i o potrzebę dalszego rozszerzania Unii. Mówimy też o europejsko-rosyjskiej rywalizacji oraz ewentualnej gotowości Wspólnoty do "walki" o wspomniany region.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Rafał Sadowski (główny specjalista w Ośrodku Studiów Wschodnich), Ernest Zozuń (dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia), Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Przemysław Biskup (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Rafał Dymek (Fundacja Schumana)
Data emisji:
25.05.2015
Godzina emisji:
12.05

iwo/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: