Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 05.06.2012

Rosyjsko-unijny węzeł gordyjski

Kością niezgody pomiędzy Rosją a Unią Europejską od dawna jest polityka energetyczna obu stron.
Od lewej: przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, prezydent Rosji Władimir Putin i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel BarrosoOd lewej: przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy, prezydent Rosji Władimir Putin i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Posłuchaj
  • "EURANET - Europa od kuchni" 5.06.2012

Jarosław Ćwiek-Karpowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) podkreśla, że Rosja chce nie tylko sprzedawać surowce energetyczne do państw członkowskich, ale też posiadać udziały w systemie przesyłowym w firmach, które zajmują się dystrybucją energii. - To stwarza ryzyko dominacji praktyk monopolistycznych w różnych regionach Europy i Rosja stara się to wykorzystywać, jak na razie głównie w nowych państwach członkowskich - mówi gość Trójki.

Ekspert zauważa, że kość niezgody stanowi także zniesienie obowiązku wizowego, którego chcą Rosjanie. - A jednocześnie rosyjskie władze wydają się być niechętne aby poddać się unijnym regulacjom - mów Jarosław Ćwiek Karpowicz.

Czy jakieś konkretne ustalenia zapadły na szczycie Rosja-Unia Europejska, który odbył się w Petersburgu 3 i 4 czerwca? Odpowiedź w dźwięku "EURANET - Europa od kuchni" 5.06.2012.

Audycji "EURANET - Europa od kuchni" można słuchać w każdy wtorek o godz. 17.20.

(pg)