Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 14.05.2013

Budżet UE. Nowelizacja i co dalej?

- Dzisiaj już wszystkim się śpieszy, zarówno państwom członkowskim, jak i samej Komisji Europejskiej czy Parlamentowi Europejskiemu - mówi Katarzyna Pisarska z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego o negocjacjach w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020.
Budżet UE. Nowelizacja i co dalej?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Budżet UE. Nowelizacja i co dalej? (Euranet Plus - Europa od kuchni/ Trójka)
Czytaj także

Ostatecznie zasady wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020 Rada Europejska ustaliła, ogłoszono wielki sukces, ale innego zdania był Parlament Europejski, który wskazywał, że do obecnego budżetu trzeba dołożyć, bo dziura w europejskich rachunkach powinna zostać zacerowana nim wejdzie się w nowy, wieloletni budżet.

Okazało się, że potrzeba 11 miliardów euro. - Nowelizacja oznacza większą składkę unijnych krajów do wspólnego budżetu. Bruksela poprosiła więc europejskie rządy o dodatkowe pieniądze - relacjonuje Beata Płomecka z Brukseli. I pojawił się kłopot.

- Negocjacje toczą się już nie między państwami członkowskimi, a między państwami członkowskimi i instytucjami, które argumentowały od samego początku, że budżet jest zbyt mały na to, co Unia ma zaplanowane, co może i powinna robić - wyjaśnia Katarzyna Pisarska z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Co pomogło odblokować negocjacje nad unijnym budżetem i czy zakończą się one sukcesem, a tym samy uda się uniknąć prowizorium budżetowego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!