Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 15.10.2013

Kryzys. Jedna siedziba Parlamentu Europejskiego zamiast trzech?

- Parlament Europejski z ciała opiniodawczego urósł do roli współdecydenta, jeśli chodzi o określanie prawa europejskiego. Natomiast nie ma decydującego głosu w decydowaniu, gdzie i kiedy obraduje - mówi Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguSiedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguParlament Europejski
Posłuchaj
  • Kryzys. Jedna siedziba Parlamentu Europejskiego zamiast trzech? (Europa od kuchni - Euranet Plus/Trójka)
Czytaj także

W kryzysie Parlament Europejski szuka oszczędności także we własnych kręgach. Europosłowie komisji konstytucyjnej przegłosowali w poniedziałek 14 października rezolucję otwierającą drogę do utrzymania tylko jednej siedziby PE.

Zdaniem europosłów o funkcjonowaniu, a więc też o miejscu obrad, powinien decydować sam Parlament Europejski, a nie państwa członkowskie. Aby było to możliwe konieczne są jednak zmiany traktatowe.
Teraz Parlament Europejski ma główną siedzibę w Strasburgu, gdzie odbywa się większość sesji plenarnych. Komisje Parlamentu obradują w Brukseli, a sekretariat generalny znajduje się w Luksemburgu.

Szacuje się, że rocznie utrzymywanie kilku siedzib Parlamentu Europejskiego kosztuje prawie 200 mln euro. - Tu nie tylko chodzi o koszty. Kilka siedzib powoduje mnóstwo problemów, bez przerwy trzeba się przemieszczać - mówi europoseł Rafał Trzaskowski.

Na tym etapie europosłowie nie przesądzili jeszcze, gdzie powinna znajdować się siedziba Parlamentu. Wielu z nich stawia jednak na belgijska stolicę, gdzie już teraz skoncentrowane są prace Rady i Komisji Europejskiej.

W audycji mogliśmy wysłuchać relacji Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

(IAR/pg)