Paweł Klocek 31.10.2010

Jagiellonia nadal na szczycie

Lech Poznań wygrał na własnym stadionie z Wisłą Kraków 4:1 (0:0) w szlagierowym spotkaniu 11. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Liderem pozostała Jagiellonia Białystok, która w piątek pokonała u siebie z Polonię Warszawa 1:0.
Cleber przenoszony do karetki po kolizji ze Sławomirem PeszkoCleber przenoszony do karetki po kolizji ze Sławomirem Peszko fot. PAP

30 tysięcy kibiców na stadionie przy Bułgarskiej obejrzało pasjonujące widowisko, choć na gole musieli czekać do drugiej połowy.
W 49. minucie bramkę dla Wisły zdobył Paweł Brożek, ale goście z prowadzenia cieszyli się zaledwie trzy minuty.

Wyrównał fantastycznym strzałem Dimitrije Injac. Kwadrans później Kolejorz już prowadził. Tym razem na listę strzelców wpisał się Siergiej Kriwiec.
Zwycięstwo Lecha przypieczętowali Semir Stilić i Mateusz Możdżeń. Ten pierwszy w 79. minucie wykorzystał rzut karny, a Możdżeń pokonał Mariusza Pawełka tuż przed końcowym gwizdkiem.

Mecz przedłużono o ponad 10 minut. Przerwano go po starciu Clebera z Wisły oraz Sławomira Peszki i Joela Tshibamby z Lecha. Peszkę zniesiono na noszach, a Clebera zabrała z boiska do szpitala karetka pogotowia. Brazylijczyk nie mógł poruszać głową.

Mimo tego zwycięstwa, sytuacja w tabeli drużyny Jacka Zielińskiego wciąż jest fatalna. Kolejorz zajmuje dopiero 14. miejsce, Wisła jest ósma.

Górnik Zabrze po zwycięstwach nad Lechem (2:0) i Wisłą (1:0) zapowiadał, że trzy punkty wywiezie także ze stadionu przy Łazienkowskiej. Piłkarzom Adama Nawałki zabrakło kilku minut, by zrealizować swe zamiary.
W meczu z Legią prowadzili od 53. minuty, kiedy po błędzie obrońców piłkę do siatki wpakował Daniel Sikorski.

Zespół Macieja Skorży pokazał jednak charakter. Wyrównujący gol padł dopiero na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, a na listę strzelców wpisał się Miroslav Radovic.

Goście nie zdążyli się otrząsnąć po stracie bramki, a już musieli przełknąć gorycz porażki. Dwie minuty później dośrodkowanie Tomasza Kiełbowicza na gola zamienił Bruno Mezenga.

Polonia Bytom pod wodzą nowego trenera Jana Urbana pokonała na wyjeździe Cracovię (1:0), po raz pierwszy i ostatni prowadzoną przez Marcina Sadko. Nowym szkoleniowcem krakowskiej drużyny został Jurij Szatałow, który poprzednio pracował w Bytomiu. Porażka Pasów postawiła ten zespół w bardzo trudnej sytuacji. W 11 ligowych meczach krakowianie ponieśli aż dziewięć porażek.

W jednym z najciekawszych meczów 11. kolejki Lechia Gdańsk uległa grającej bez kontuzjowanego Andrzeja Niedzielana Koronie 0:1 (gol Macieja Korzyma). Kielczanie, zajmujący drugie miejsce w tabeli, kontynuują znakomitą passę na wyjeździe. Do tej pory wygrali na obcych boiskach cztery razy i raz zremisowali.

W innym sobotnim meczu Arka zremisowała w Gdyni z Ruchem Chorzów 0:0, potwierdzając opinię o najlepszej defensywie w lidze. W 11 meczach obecnego sezonu gdynianie stracili zaledwie sześć goli, najmniej w całej ekstraklasie.

W piątek prowadząca w tabeli Jagiellonia Białystok wygrała z Polonią Warszawa 1:0, odnosząc szóste z rzędu zwycięstwo na własnym stadionie w tym sezonie. Jedyną bramkę zdobył w 86. minucie Tomasz Frankowski, który pojawił się na boisku w drugiej połowie mimo problemów zdrowotnych (nie trenował przez kilka ostatnich dni). To 141. gol "Franka" w historii występów w ekstraklasie.

W 11. kolejce ekstraklasy padło 16 bramek. Sędziowie pokazali 37 żółtych kartek. Na trybunach zasiadło ok. 84,5 tys. widzów, co jest rekordem sezonu.

Wyniki spotkań 11. kolejki:

2010-10-29

Jagiellonia Białystok - Polonia Warszawa 1:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Tomasz Frankowski (86).

PGE GKS Bełchatów - Widzew Łódź 1:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Marcin Drzymont (90+6).

Komantarz Marcina Drzymonta

2010-10-30

Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 3:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Przemysław Kaźmierczak (22-głową), 2:0 Vuk Sotirović (49), 3:0 Remigiusz Jezierski (75), 3:1 Przemysław Kocot (78).

Cracovia Kraków - Polonia Bytom 0:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Dariusz Jarecki (72).