Paweł Gawlik 25.02.2011

Wymęczone zwycięstwo Wisły

Arka Gdynia przegrała z Wisłą Kraków 0:1 mecz 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Jedynego gola zdobył Patryk Małecki w 89. minucie spotkania.
Arka Gdynia - Wisła KrakówArka Gdynia - Wisła Krakówfot. PAP/Adam Warżawa

Dzięki zwycięstwu Wisła zrównała się punktami z prowadzącą Jagiellonią, ale drużyna z Białegostoku swój mecz rozegra dopiero 8 marca. Arka po porażce pozostaje w strefie spadkowej.

Kibice na nowym stadionie w Gdyni zobaczyli tylko jedną bramkę, ale spotkanie stało na niezłym poziomie. Obie drużyny dużo atakowały, nie brakowało sytuacji, w których powinny paść gole. W pierwszej połowie przeważała Wisła, która zwłaszcza w 24. minucie powinna była objąć prowadzenie. Andraż Kirm nie potrafił jednak w czystej sytuacji umieścić piłki w siatce, posyłając ją z bliskiej odległości w słupek.

Swoje okazje na zmrożonej murawie mieli też gospodarze. W drugiej części meczu Wiślacy wiele zawdzięczają bramkarzowi Sergeiowi Pareice, który w 59. minucie instynktownie obronił strzał Josepha Mawaye. Krakowianie utrzymywali się przy piłce, ale niewiele z tego wynikało. Do czasu - w 89. minucie Patryk Małecki atomowym strzałem z okolic linii pola karnego pokonał Marcelo Moretto. Arki nie było już stać na wyrównanie.

Po pierwszym wiosennym meczu Wisła ma na koncie 30 punktów, a dzięki remisowi w meczu Cracovia - Legia, wyprzedza stołeczny zespół o dwa punkty. Arka ma nadal 17 punktów, a słabsza jest tylko Cracovia.

Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Patryk Małecki (89).

Żółte kartki: Arka Gdynia: Michał Płotka. Wisła Kraków: Patryk Małecki.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 11 000.

Arka Gdynia: Marcelo Moretto - Marciano Bruma, Maciej Szmatiuk, Ante Rozic, Emil Noll - Giovanni Duarte (61. Tadas Labukas), Michał Płotka, Paweł Zawistowski, Miroslav Bozok (87. Filip Burkhardt), Robert Bednarek - Joseph Desire Mawaye (86. Junior Ross).

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Erik Cikos, Osman Chavez, Kew Jaliens, Dragan Paljic - Patryk Małecki, Michaił Siwakow (86. Tomas Jirsak), Cezary Wilk, Maor Melikson, Andraz Kirm (85. Maciej Żurawski) - Cwetan Genkow (94. Łukasz Garguła).