Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 24.05.2017

Geneza buntu w imperium. Jak powstał SKS w Krakowie?

- Lata 70. to czas niszczący moralnie, bo nikt już nie wierzył w ideały stojące za PZPR, a wstępowano do partii dla kariery, przyjmując postawę konformizmu - opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Studencki Komitet Solidarności w Krakowie był jednym z sześciu SKS-ów powstałych w Polsce. Skupiał grupę studentów z kręgów opozycji, działających na terenie Krakowa w latach 70. Ich główne pole aktywności opierało się na kolportażu wydawnictw niezależnych i zajęciach dokształcających, letnich szkołach.

Według prezesa IPN na lata 70. patrzymy z sentymentem, jak na najlepszy okres PRL, podczas gdy nie były to spokojne czasy. W owym czasie, by móc zrobić karierę, trzeba było zapisać się do partii. W latach 70. do PZPR przybyło około 2-3 milionów nowych członków. - Grudzień 1970 roku, dramatyczne strzały do robotników i następująca po nich krótka odwilż przyniosły pewne otwarcie na Zachód i drobną poprawę, ułudę dobrobytu. Umyka nam tymczasem drugi proces, odbywający się w owym czasie, a polegający na politycznej indoktrynacji - opowiada dr Jarosław Szarek.

Jakie czynniki doprowadziły do powstania KOR? Co wpłynęło na aktywizację grupy studentów? O tym, jaką rolę w buncie odegrał Kościół i jakie było podłoże lęku w owym czasie mówi prof. Henryk Głębocki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału dodatkowego: Arkadiusz Ekiert
Goście: Bronisław Wildstein (publicysta, dziennikarz, pisarz), dr Jarosław Szarek (historyk, publicysta, prezes IPN, autor książki "Czarne juwenalia"), prof. Henryk Głębocki (historyk, publicysta, badacz działalności opozycji krakowskiej)
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 15.07

sm/ei