Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 08.06.2018

Ukradzione dzieciństwo

Temat audycji zainspirowany został wystawą zatytułowaną "Ukradzione dzieciństwo", a zorganizowaną przez warszawski oddział IPN.
Posłuchaj
  • Dzieciństwo w czasie II wojny światowej (Białe plamy/Trójka)

żonkil getto pap 1200.jpg
Nie w każdym getcie były mury i bramy

Wystawa przedstawia codzienność dzieci, które żyły w czasie okupacji. Ogromna trauma, którą przeżywały w latach wojny, skradła im spokojne dzieciństwo. A to jest przecież najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Pełen nadziei, beztroskiej zabawy i miłości. Wybuch wojny w 1939 roku sprawił, że ten świat przestał istnieć. Zastąpiły go groza, okrucieństwo i codzienne świadectwo śmierci.

– Bezpośrednim impulsem do przygotowania wystawy, było osobiste doznanie sprzed wielu lat. Jako początkujący historyk zbierałem materiały związane z konspiracją antykomunistyczną na terenie Białostocczyzny. Rozmawiałem z człowiekiem, który zamieścił opis wykonania wyroku przez miejscowych konspiratorów na jednym z działaczy komunistycznych. Zastrzelono go i zakopano niedaleko wsi. Zwłoki wykopały dzieci, które położyły mu na głowę czapkę i bawiły się tym trupem – wspomina dr Tomasz Łabuszewski, autor koncepcji wystawy "Ukradzione dzieciństwo".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której pojawiły się także fragmenty wystąpień uczestników konferencji "Wojna i okupacja w oczach dzieci 1939-1945" (Warszawa, 8 maja br.).

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Gość: dr Tomasz Łabuszewski (autor koncepcji wystawy "Ukradzione dzieciństwo")
Data emisji: 7.06.2018
Godzina emisji:
 23.08

kw/mk