Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 07.10.2019

(Nie)widoczne objawy stwardnienia rozsianego

W tym roku kampania SyMfonia Serc ruszyła pod hasłem "Niewidoczne objawy, czyli nie musisz widzieć, żeby uwierzyć".
Posłuchaj
  • Życie z SM (Czas niezwykły/Trójka)
Czytaj także

Rozwiń skrzydła 3 1200.jpg
Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą tysiąca twarzy. Symptomy mogą być bardzo różne, występować z różnym natężeniem u poszczególnych osób lub nie występować wcale. Niektóre objawy są "niewidoczne", tzn. niedostrzegalne na pierwszy rzut oka lub nie tak oczywiste dla osób postronnych. Niewidoczne objawy mogą utrudniać osobom z SM codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość ich życia nie mniej niż te dostrzegalne (jak np. problemy z poruszaniem się), jednak ich specyfika powoduje, że otoczenie nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę.

– Oprócz samego postrzegania środowiska osób chorych na stwardnienie rozsiane, zmieniło się przede wszystkim leczenie i dbałość o to środowisko – podkreśliła w audycji Scholastyka Śniegowska. – Dziś ta choroba jest zupełnie inaczej postrzegana. Są środki, które skutecznie powstrzymują SM. Chory może normalnie funkcjonować – dodał Tomasz Połeć.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której nie zabrakło cyklu "Na wyciągnięcie ręki", tym razem poświęconego wyjątkowej publikacji wolontariuszek z Wielkopolski – "Siedem grzechów głównych osób pełnosprawnych". Książka dostępna dla jest wszystkich, a w nagranie specjalnej płyty dołączonej do publikacji zaangażował się Andrzej Seweryn.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Scholastyka Śniegowska (dyrektor ds. merytorycznych Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego), Tomasz Połeć (przewodniczący Rady głównej PTSR)
Data emisji: 7.10.2019 
Godzina emisji: 23.10

kw/mk