Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 04.02.2017

Liderzy państw Unii porozumieli się w sprawie migracji

Jest zgoda unijnych przywódców na plan, który ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów z Afryki. Różnice zdań są w sprawie oceny działań Donalda Trumpa. Te tematy zostały omówione podczas nieformalnego szczytu na Malcie. Decyzje liderów państw Wspólnoty komentowali w Panoramie Europejskiej dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk).
Posłuchaj
  • 03.02.2017 Porozumienie liderów Unii w sprawie migracji. Goście: dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk)
Czytaj także

Priorytetem unijnego planu ma być lepsza ochrona granicy z Libii, skąd zaczyna docierać do Europy coraz więcej nielegalnych migrantów. Europy chce w ten sposób skuteczniej walczyć z przemytnikami ludzi. Unijni przywódcy omówili też przyszłe relacje Europy ze Stanami Zjednoczonymi. Premier Malty, kierującej pracami Unii, Joseph Muscat relacjonował po spotkaniu, że wielu unijnych liderów wyraziło zaniepokojenie niektórymi deklaracjami Donalda Trumpa, między innymi dotyczącymi migracji.

Zdaniem Zajączkowskiego, współpraca z państwami Afryki Północnej była już dawniej dobrze, instytucjonalnie rozwinięta. Wszystko załamało się natomiast w kontekście arabskiej wiosny. Obecnie problemem będzie implementacja porozumienia z Libią. – Rząd centralny nie kontroluje całego obszaru, trzeba będzie porozumieć się z lokalnymi partnerami. Wydaje się, że UE jest bardziej zdeterminowana, by wprowadzić w życie te postanowienia, a Libia jeśli będzie chciała to też jej się uda – ocenił.

Mazzini wskazywał z kolei, że Libia jest specyficznym punktem „wejścia” migrantów. – To miejsce, do którego przetransportowało się najwięcej bojowników ISIS po pierwszych kampaniach na terenie Syrii czy Iraku. Ta migracja może być bardziej niebezpieczna w skutkach niż ta, która szła przez szlak bałkański – wyjaśniał. 

Zajączkowski dodał, że porozumienie z Libią nie wystarczy. Jego zdaniem Unia Europejska powinna również zwrócić uwagę na Maroko, a także kraje Afryki Zachodniej: Senegal i Nigerię.

W Panoramie Europejskiej była również mowa o projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia ochrony danych użytkowników Internetu. Gośćmi byli Jędrzej Niklas (Fundacja Panoptykon) i Kamil Błasiak (ekspert ds. reklamy płatnej w Internecie).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami programu byli Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski

Polskie Radio 24/ip

Panorama Europejska - archiwalne audycje

_____________________

Data emisji: 03.02.2017

Godzina emisji: 23:12