Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.03.2017

Marcin Warchoł: projekty reformy sądownictwa w ciągu pół roku

Resort sprawiedliwości pracuje nad reformą sądownictwa. Zmiany mają przyczynić się m.in. do przyspieszenia postępowań. – Dostrzegamy możliwości uproszczenia procedur, ograniczenia kognicji. Mamy konkretne projekty, myślę, że to kwestia półrocza, kiedy je pokażemy  - mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Jak wskazywał gość, reforma spóźniona jest co najmniej o 20 lat, ale konieczna do uzdrowienia polskiego sądownictwa. Do zmian dojdzie m.in. w ustawie o KRS. 15 członków Rady miałby wybierać parlament. Zdaniem sędziów, doprowadzi to do upolitycznienia sądów.

– Nie mamy do czynienia z żadnym upolitycznieniem. Wybór przez parlament gwarantuje, że członkowie KRS będą poddani kontroli społecznej, to fundamentalna zasada konstytucyjna – zaznaczył wiceminister. Wyjaśniał, że sądownictwo, jako jedyna władza, pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. – Dlatego przywrócenie tych mechanizmów jest konieczne. Obywatele w 1997 roku nie głosowali za sędziokracją, tylko za demokracją – podkreślił.

Marcin Warchoł odniósł się także do sprawy b. prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, któremu łódzki SA uchylił w poniedziałek immunitet.  Krzysztofowi S. śledczy chcą postawić zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjęcia korzyści majątkowej i przekroczenia uprawnień. Zdaniem wiceministra, uchylenie immunitetu powinno odbywać się w krótszym terminie, niż kilka miesięcy. – Ta procedura jest zbyt długotrwała i niestety zagraża głównemu postępowaniu, możliwości gromadzenia dowodów. Tu powinna być ścieżka szybka, czytelna, transparentna – ocenił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/ip

_________________

24 pytania - wszystkie audycje 

Data emisji: 21.03.17

Godzina emisji: 7:33