Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.07.2017

Cezary Jurkiewicz o miesięcznicy: W Warszawie nie będzie Hamburga

W poniedziałek odbyły się obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. Przed Pałacem Prezydenckim zgromadzili się przywódcy Prawa i Sprawiedliwości, część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy stolicy. Nieopodal zebrała się także kontrmanifestacja stowarzyszenia Obywatele RP. Policja skierowała 44 wnioski do sądu o ukaranie w związku z wykroczeniami podczas kontrdemonstracji. Rzecznik komendanta stołecznego policji Sylwester Marczak wyjaśnia, że chodzi głównie o próbę zakłócenia legalnego zgromadzenia. – Chęć konfrontacji była ogromna, także ze strony KOD, PO, Nowoczesnej. Zależało im, by obrazki przebiły się do mediów niemieckich – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania radny warszawski Cezary Jurkiewicz (PiS).

Gość podkreślał, że przyglądając się temu, co dzieje się od marca 2016 sygnalizował, że problem miesięcznic będzie narastał. – Nie przypuszczałem, że dojdzie do czegoś takiego, jak wczoraj. Ale najistotniejsza jest sytuacja sprzed miesiąca, że BOR i policja dostrzegły konieczność zastosowania tak mocnych środków bezpieczeństwa. W Warszawie nie będzie Hamburga – zaznaczył.

Cezary Jurkiewicz wskazywał także, że białe róże, przyniesione przez uczestników kontrmanifestacji, to nie przypadek. – To nawiązanie do pewnego ruchu antyfaszystowskiego, który powstał w Niemczech i został wyniszczony. Dla każdego Niemca symbol białej róży przypomina o tamtym ruchu, dlatego nas w podtekście traktuje się jako faszystów – wyjaśnił.

Gość mówił również o działaniach Polskiej Fundacji Narodowej, którą kieruje. Tłumaczył, że pierwsze dwa projekty dotyczyć będą wsparcia młodych sportowców i lekcji historii dla żołnierzy amerykańskich. Cezary Jurkiewicz podkreślił, że Fundacja chciałaby także podjąć działania związane z edukacją historyczną na terenie innych krajów, m.in. Niemiec, gdzie mamy do czynienia z największym zafałszowaniem historii. – Jesteśmy w trakcie przygotowywania działań do końca tego roku, planu ścisłego. Chcielibyśmy, by powstała produkcja filmowa zrobiona nie rękami naszymi, by naszą historię opowiedział ktoś, kto zna świat sztuki filmowej. Rozmowy trwają, pojawia się nazwisko Mela Gibsona, zastanawiam się, czy jego spojrzenie na historię Polski nie będzie najwłaściwszym powiedzeniem tego, czego świat Zachodu potrzebuje dowiedzieć się o Polakach – zaznaczył.

Radny zwrócił również uwagę, że działania Polskiej Fundacji Narodowej są na cenzurowanym. Dodał, że czeka na moment, gdy nastąpi atak. – Chętnie ujawnię zarobki zarządu i osób zatrudnionych w fundacji. Z pewnością będzie to wielkie zaskoczenie, nie mamy nic, co byłoby poszukiwaniem sytuacji groźnych. Wybieramy najtańsze oferty, staramy się racjonalnie gospodarować. Potrafię zarządzać budżetem, od lat pracowałem jako manager, to nie jest problem – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 7:35