Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 05.03.2021

Artur Soboń: system rynkowy stworzony w UE sprawia, że produkcja węgla jest mniej konkurencyjna

- W systemie rynkowym, jaki dziś mamy stworzony w Unii Europejskiej, węgiel jest penalizowany kosztami emisji, które powodują, że jest on mniej konkurencyjny od innych źródeł energii - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
Posłuchaj
  • Artur Soboń o energetyce (24 Pytania - rozmowa poranka)
Czytaj także

Zgodnie z założeniami polskiej transformacji energetycznej, rząd planuje wygaszenie pracy wszystkich kopalń węgla do 2049 roku. 

- Dziś w podstawie naszej energetyki mamy węgiel i w ciągu najbliższych lat będziemy go mieć. Natomiast rola tego węgla będzie się zmniejszać. Z dwóch powodów. Po pierwsze ten surowiec w Polsce obiektywnie jest wydobywać coraz trudniej - z powodów geologicznych, naturalnych - powiedział Artur Soboń. 

elektrownia atomowa energia 1200.jpg
Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, gdzie może powstać

- Po drugie, w systemie rynkowym, jaki dziś mamy stworzony w Unii Europejskiej, węgiel jest penalizowany kosztami emisji, które powodują, że jest on mniej konkurencyjny od innych źródeł wytwórczych. To sprawia, że bloki węglowe, które mogłyby pracować na większą skalę, pracują na taką skalę dopiero w sytuacji trudnej zimy. A energia produkowana z węgla jest mniej konkurencyjna na hurtowych rynkach energii od, na przykład, energii z odnawialnych źródeł - dodał wiceminister. 


Posłuchaj
12:49 PR24_mp3 2021_03_05-07-16-05.mp3 Artur Soboń o energetyce (24 Pytania - rozmowa poranka)

 

Jak tłumaczył, taka sytuacja powoduje "wypychanie z systemu energii węglowej, niewystarczające obciążenie bloków węglowych, tym samym oczywiście mniejszą produkcję węgla, wyższe ceny energii opartej na węglu, mniej konkurencyjną energetykę, a tym samym mniej konkurencyjną gospodarkę".

- Tak działa ten mechanizm. I naszą rolą, tak sądzę, jest rozłożenie tego procesu na kolejne dziesięciolecia tak, aby zadbać przede wszystkim o pracowników, po drugie – o bezpieczeństwo energetyczne, wreszcie o nasz portfel, czyli to, ile będziemy za prąd płacili - podkreślił gość PR24. 

Jak zaznaczył, "produkcję węgla trzeba redukować sukcesywnie". - Trzeba zastąpić węgiel w podstawie atomem, a także odnawialnymi źródłami energii tam, gdzie ten potencjał jest największy, czyli na przykład na Bałtyku - podsumował wiceminister.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych) 
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 7.15

bartos