Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 22.03.2022

Pomoc z UE dla uchodźców z Ukrainy. Anna Zalewska: potrzebne są ogromne pieniądze

- W tej chwili najważniejsze jest tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, dyrektorzy szkół muszą być bardzo ostrożni w przydzielaniu do klas dzieci, które nie potrafią mówić po polsku, ponieważ będą one przeżywać kolejne traumy, będą rozgoryczone, że niczego nie rozumieją - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS, była minister edukacji.

Lawinowo rośnie liczba ukraińskich dzieci uczęszczających do polskich szkół. Minister edukacji szacuje, że ok. 700 tys. osób przekraczających granicę polsko-ukraińską to dzieci w wieku szkolnym. Obecnie w polskich szkołach jest 85 tys. dzieci uchodźców.

Możliwość zwiększenia liczby uczniów w klasach o dzieci z Ukrainy oraz dopuszczenie do przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego ukraińskiej młodzieży – to niektóre rozwiązania zawarte w opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

Anna Zalewska podkreślała, że bardzo ważne jest tworzenie oddziałów przygotowawczych dla dzieci uchodźców z Ukrainy, tak by zapewnić im podstawową naukę języka polskiego przed rozpoczęciem właściwej edukacji. Jak dodała, pewnym rozwiązaniem jest zatrudnianie pedagogów wspomagających. - Muszą być oddziały przygotowawcze, minister deklaruje, że pieniądze będą spływać do samorządowców. Jeżeli wojna na Ukrainie będzie się przedłużać, to Polska będzie potrzebowała ogromnych pieniędzy dla systemu edukacji - zauważyła.

- W tej chwili są w budżecie unijnym pieniądze wprost zagwarantowane na pomoc uchodźcom z Ukrainy, mówi się o ok. 500 mln euro na wszystkie kraje przyjmujące uchodźców. Tylko Polska potrzebuje wielokrotności tej kwoty, koszty dla systemu edukacji to ok. 10 mld zł - przypomniała.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Europoseł odniosła się także do stanowiska, jakie wobec wojny zajęli politycy UE, także w kontekście wcześniejszej współpracy krajów Wspólnoty z Rosją. - Nie widać determinacji ze strony Unii Europejskiej, która za podszeptami opozycji, w tym Donalda Tuska który jest szefem EPL, od kwietnia ub. roku bojkotowała naszą rezolucję w sprawie Nord Stream 2, wnoszącą, by nie kończyć tego projektu. Dopiero wojna musiała zweryfikować to, o czym mówiliśmy od wielu miesięcy - zauważyła.

- Unia Europejska powinna wycofać się z importu surowców z Rosji, to realna szansa na jak najszybsze zakończenie wojny. Polityka klimatyczna UE powinna być skonstruowana na nowo, dotychczasowa powstała na bazie Nord Stream 2 - powiedziała Anna Zalewska.

Posłuchaj
12:40 PR24 2022_03_22-07-35-35.mp3 Anna Zalewska o nauce ukraińskich dzieci w polskich szkołach (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa poranka)

Zobacz także:

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy, dzieci pobierające naukę w szkole lub w przedszkolu w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauka zdalna) nie będą podlegały obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki w rozumieniu prawa polskiego.

Rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem lub uczniem będzie zobowiązana złożyć oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia. Pozostali uczniowie mają kształcić się w polskim systemie oświaty.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Anna Zalewska

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka