Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 15.07.2019

Spektakl "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"

Napięcie między narodem polskim i żydowskim stwarza głównie historia Holokaustu, kładąca się cieniem na wzajemnych relacjach. Jednym z  zadań, których podjęła się Polska Fundacja Narodowa, jest próba pokazywania pozytywnych stron oddziaływania obu społeczności, zaś jednym z symboli jasnych stron wspólnej historii jest Irena Sendlerowa. O spektaklu, który przywołuje jej postać, mówili w Polskim Radiu 24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej oraz Jarosław Papis z Fundacji Hatikva.
Posłuchaj
  • 15.07.19 Agnieszka Dydycz i Jarosław Papis o spektaklu "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"
Czytaj także

Agnieszka Dydycz przypominała, że Polska Fundacja Narodowa została powołana m.in. po to, by upowszechniać w kraju i za granicą wiedzę o Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także martyrologii i bohaterskich czynów narodu polskiego. - Postać pani Ireny Sendlerowej jest postacią niezwykłą, uratowała ponad 2,5 tys. istnień ludzkich. Nie zrobiła tego sama, stało za nią 20 domów polskich, w których dzieci były przysposabiane do życia poza murami getta, jak również rzesza polskich rodzin. Razem z Fundacją Hatikva postanowiliśmy, że będziemy wspierać wspaniały pomysł, by historię tej postaci pokazać światu - podkreślała gość audycji.

Irena Sendlerowa 1200.jpg
"Nie zapomnisz mnie". Opowieść o Irenie Sendlerowej

- To wszystko zaczęło się w małym miasteczku nieopodal Kansas City, gdzie kilkanaście dziewczynek odkryło postać Ireny Sendlerowej i zrobiło o niej spektakl, zatytułowany "Życie w słoiku". Spektakl był grany ponad dwieście razy, w tym przed samą Ireną Sendlerową. To była także inspiracja dla mnie. Przedstawienie zostało wystawione w Teatrze Nowym w Łodzi przed świętem Jom Kipur, przed wieloma gośćmi ze świata, także z Izraela. Spektakl przyjęty został wielominutowymi owacjami i morzem wylanych łez. To dało nam do myślenia - relacjonował Jarosław Papis.

Irena Sendlerowa zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta w Warszawie. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem i organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie i w innych miejscach.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Audycję przygotował i prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 19.10