Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 13.12.2020

Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia

- Pisać zaczęłam na emeryturze, wówczas dopiero miałam czas, żeby zająć się tym, co mi sprawia przyjemność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia autorka bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
Posłuchaj
  • Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia (Czas pogody/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
08:59 [ PR1]PR1 (mp3) 13 grudzień 2020 10_25_56.mp3 Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia (Czas pogody/Jedynka)

 

- Pod koniec lat 80. pracowałam w USA jako opiekunka osób starszych. Pisałam stamtąd długie listy. Olbrzymie, sążniste listy, w których opisywałam dokładnie wszystko to, co mi się zdarzyło, co przeżyłam, zabawnego, niezabawnego. Gdy wróciłam do kraju, dzieci stwierdziły, że powinnam z tych listów stworzyć książkę. Nieufnie do tego podchodziłam, bo mi się wydawało, że książki piszą tylko pisarze, ale zaczęłam nad tym pracować. Gotowy materiał wysłałam do różnych wydawnictw. Niestety, nikt nie był specjalnie zainteresowany, ale mnie się bardzo pomysł pisania spodobał - opowiedziała w audycji "Czas pogody" Lucyna Olejniczak.

czytanie książka 1200 free
"Moje książki" w Programie 1

Historia pobytu Olejniczak w Stanach Zjednoczonych ostatecznie została wydana po kilku latach ("Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela"). Jako pierwsza na półki księgarń trafiła zaś pełna wdzięku i lekkiego dowcipu opowieść o dwóch obliczach Krakowa - tego współczesnego i z 1900 roku zatytułowana "Wypadek na ulicy Starowiślnej". - To w zasadzie historia wypadku mojego pradziadka, który był oficerem c.k. straży pożarnej w Krakowie - przyznała gość radiowej Jedynki i dodała, że często jej opowieści budowane są wokół zasłyszanych historii. - O wypadku wiedziałam tylko tyle, ile przeczytałam w gazecie. Nic więcej nie znalazłam. Historię sobie wymyśliłam - wyjaśniła.

W swoich opowieściach przemycam ciekawostki historyczne

Rozmówczyni Agnieszki Ciecierskiej jest autorką bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej" o losach dzieci aptekarza z Krakowa Franciszka Bernata (Olejniczak z zawodu jest laborantką medyczną, pracowała w Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego). - To jest historia silnych kobiet, które muszą sobie radzić z przeciwnościami losu, z klątwą, która została nałożona na cały ich ród. Z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę, przechodzi ta historia. Rozpoczyna się ona w 1890 roku, a kończy się całkiem współcześnie. W książkach mamy także pokazaną historię Krakowa, w którym się urodziłam, którym jestem zafascynowana, który kocham. W swoich opowieściach przemycam ciekawostki historyczne - wskazała.

Czytaj także:

Najnowsza książka Olejniczak nosi tytuł "Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca". To pierwszy z dwóch tomów opowieści o protoplastach bohaterów sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". W 1831 roku w Galicji wybucha epidemia cholery. Z ogarniętej zarazą wioski ucieka młoda kobieta w ciąży. Kilkanaście lat później jej córka, Magda, urodzona i wychowana w klasztorze benedyktynek, przybywa do Krakowa, aby tam rozpocząć dorosłe życie. Odważna i spragniona wiedzy dziewczyna jest wszędzie, gdzie coś się dzieje. Walczy na barykadzie podczas powstania krakowskiego, przeżywa pierwszą miłość i wkrótce znajduje swe życiowe powołanie - chce pomagać chorym. Mimo wielu przeciwności losu nie poddaje się, marząc o własnej aptece.

"Wydarzenia historyczne są prawdziwe, sprawdzane przeze mnie po kilka razy. Najwięcej historii, informacji można zdobyć z gazet. Pamiętniki, wspomnienia zawsze są trochę ubarwiane przez piszącego. W gazecie codziennej jest wszystko to, co się działo na bieżąco" - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Lucyną Olejniczak, w której autorka opowiedziała m.in. o tym, jak wyglądała praca nad tomem "Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca". A co jeszcze gość radiowej Jedynki robi na emeryturze? O czym marzy?

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Autorka wywiadu: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 13.12.2020 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk