Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 26.02.2020

"Dzikie łabędzie" – premiera w teatrze Groteska w Krakowie

To jeden z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana  Andersena. Poetycka, nasycona elementami grozy baśń. Jest to historia braci królewiczów  i ich siostry Elizy skrzywdzonych przez złą macochę. "Dzikie łabędzie" - historia  o siostrzanej miłości i o tym, że dla tych, których kochamy warto poświęcić wszystko, została przeniesiona na scenę przez artystów krakowskiego teatru Groteska.
Posłuchaj
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmów z twórcami premierowego spektaklu "Dzikie łabędzie" w teatrze Groteska w Krakowie (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)_23.02.2020.
Czytaj także

- Czuję dużą odpowiedzialność za rolę Elizy. Skoro tyle młodych dziewcząt chce się z nią utożsamiać - mówi Karolina Lichocińska, która na scenie wcieliła się w postać siostry jedenastu braci. - Jak najbardziej rozumiem sympatię dzieci. Bo jest to bohaterka wytrwała i silna. Reprezentuje wytrwałość w dążeniu do celu, wytrwałość w obronie tego, co się kocha.  

Atutami tego przedstawienia są  też muzyka i piosenki skomponowanie przez Tomasza Łuca, pełne ekspresji układy choreograficzne autorstwa Macieja Florka, oraz malarska scenografia i kostiumy. - Scenografia jest w sumie bardzo skromna, bo to tylko jeden obrotowy podest i trzy ruchome zastawki - tłumaczy reżyser przedstawienia Jerzy Bielunas w rozmowie z Martyną Chuderską, dziennikarką Polskiego Radia Dzieciom, tuż po spektaklu premierowym. - Ale funkcjonalność, możliwość różnego konfigurowania i różnego świecenia sprawia, że ta scena obsługuje wiele znaczeń. Przenosimy się z miejsca na miejsce i ta fabuła może się toczyć dość atrakcyjnie. Baśnie Andersena są tekstami gęstymi od znaczeń - dodaje reżyser - komentują i nas dzisiaj i nasze emocje, uczucia, relacje międzyludzkie. Również negatywne zjawiska społeczne. U Andersena jest wiele opisów zła i krzywdy. I dlatego te teksty, choć czasem drastyczne, to tak jak mity - są uniwersalne.

Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu audycji.
Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym spektaklu "Dzikie łabędzie" w teatrze Groteska w Krakowie.

Audycja "Kulturoteka"
Data emisji: 23.02.2020
Godzina emisji: 17:00
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo