Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 01.10.2016

Historia sułtanki z "Wspaniałego stulecia" to opowieść o piękności z Radruża

Postać, która ożyła na nowo dzięki serialowi "Wspaniałe stulecie" niezmiernie przypomina sułtankę pochodzącą z Radruża. - Dziś to niewielka miejscowość, przedzielona przez granicę. Po polskiej stronie została cerkiew z XVI wieku, z którą związana jest historia tzw. branki tatarskiej - opowiada Stanisław Piotr Makara, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Posłuchaj
  • Niezwykła historia sułtanki z Radruża (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Andrzej Kindrat, dyrektor Domu Kultury w Lubaczowie opowiada o największych atutach placówki (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Burmistrz Krzysztof Szpyt o wyjątkowości Lubaczowa (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Marcin Krupa opowiada o specjałach kuchni okolic Lubaczowa m.in. o zupie z pokrzyw i szwabach (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Maria Mulak o działalności Rady Seniorów (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Czym się zajmuje Młodzieżowa Rada Miasta? (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Kiedy w XVI wieku armia turecka przesuwa się w stronę Lwowa, Tatarzy plądrowali okolicę Radruża. W cerkwi, która ma charakter obrony, udało się schronić części mieszkańców. Gdy najeżdźcy dowiedzieli się, że wśród nich jest przepiękna żona wójta mająca dwadzieścia kilka lat zapowiedzieli, że odstąpią od oblężenia, jeśli piękna Maria Dubniewicz odda się w ich ręce. - Wówczas dla dobra mieszkańców podjęła tragiczną dla siebie decyzję o oddaniu się w ręce Tatarów. Później trafia do Kamieńca Podolskiego i dalej do Stambułu, gdzie zostaje sprzedana na targu niewolników. W ten sposób trafia do domu bogatego urzędnika, być może paszy, który się w niej zakochał. Do naszych czasów przetrwały informacje, że miała z nim dwóch synów i stając się jedną z najpotężniejszych kobiet na dworze - mówi gość Romana Czejarka. Po 27 latach w niewoli powróciła do Radruża, prawdopodobnie w przebraniu.

Dlaczego wójt Radruża pochowany jest pod progiem cerkwi, która obecnie jest wpisana na listę zabytków UNESCO? Czemu Dom Kultury w Lubaczowie zawdzięcza swoją wyjątkową żywotność? Jakie są specjalności kuchni regionalnej?

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Andrzej Kindrat (dyrektor Domu Kultury w Lubaczowie), Marcin Krupa (szef Kresowej Osady), Stanisław Piotr Makara (dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie), Daniel Morawski (Młodzieżowa Rada Miasta), Maria Mulak (przewodnicząca lubaczowskiej Rady Seniorów), Krzysztof Szpyt (burmistrz Lubaczowa)

Data emisji: 1.10.2016

Godzina emisji: 9-11

gs/mp