Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 10.06.2017

Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów

- To tu Jan Kochanowski został namówiony do publikowania swoich słynnych fraszek,  to tu rosną jedne z nielicznych w Polsce drzew korkowych, ale korków tu nie ma. Lubartów to spokojne miasteczko pod Lublinem z pięknym pałacem Sanguszków - mówili zapraszając na audycję Monika Tarka i Robert Kilen. 
Galeria Posłuchaj
  • Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów, cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Lubartów - miasto nie tylko dla miłośników rowerów, cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Do największych atrakcji turystycznych Lubartowa należy Pałac Sanguszków, który obejmuje murowany pałac z XVIII w., bramę pałacową, park i staw za pałacem oraz pozostałości mostu, a także Bazylika pw. św. Anny, z pierwszej połowy XVIII w.

W audycji opowiadaliśmy o typowych dla regionu pierogach z kaszą gryczaną i o lodach marchewkowych. Zdradziliśmy początki historii Lewartowa, jak pierwotnie nazywano Lubartów, które było aż do XIX wieku miastem prywatnym. Co to znaczy?

Obecnie miejscowość jest organizatorem największej rowerowej, rodzinnej, rekreacyjnej imprezy na świecie, czyli Święta Roweru, na które zjeżdżają rowerzyści nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Kilka kilometrów od Lubartowa leży Kozłówka, gdzie znajduje się Muzeum Zamoyskich. Można tam podziwiać nie tylko niezwykle wspaniałe wnętrza pałacu, gdzie znajdują m.in lodówki nie potrzebujące prądu, ale i wystawę o socrealizmie. Zapraszamy do podróży i wysłuchania nagrania audycji. 


20170520_113501_resized.jpg
Żyrardów - miasto zbudowane z milionów cegieł

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Małgorzata Zdzienicka (Fundacja Wczoraj i Dziś dla Jutra), Ewa Sędzimierz (Lubartowskie Towarzystwo Regionalne), Janusz Pożak (rowerzysta, pomysłodawca Lubartowskiego Święta Roweru), Edyta Lewtak, Karolina Wilkowicz (kurator wystawy "Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa" w zamku w Kozłówce), Mikołaj Lazar (Fundacja Laboratorium Turystyki), Andrzej Rosiewicz (piosenkarz), Sławomir Grzechnik (kierownik Działu Sztuki Realizmu Socjalistycznego), Lydie Charlotte Kotlinski (aktorka warszawskiego Teatru Syrena), Jerzy "Słoma" Słomiński (muzyk, perkusista), Paweł Szczepaniak (instruktor kajakarstwa), Adam Kościańczuk (kierownik Działu Edukacji, Informacji Muzealnej i Wydawnictw Muzeum Zamoyskich), brat Dariusz Miastowski (gwardian Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Lubartowie), Piotr Kiszczak (nadleśniczy z Nadleśnictwa Lubartów), Maria Siej, Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak (dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury), Aleksandra Jędryszka ("Lubartowiak"), Andrzej Zdunek (prezes Miejskiego Koła Turystyki Rowerowej "Relax"), kapela Lubartowiacy, Maria Kozioł (prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego),  Longin Tokarski (dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej), Ilona Działa (mistrzyni świata taekwondo), 

Data emisji: 10.06.2017

Godzina emisji: 9.10, 14.12