Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 16.09.2017

Z Nieba do Piekła. "Jedyne takie miejsce" - Końskie

W sobotę radiowa Jedynka zaprosiła słuchaczy na niezwykłą wycieczkę. Odwiedziliśmy świątynię grecką, oranżerię egipską, ruszyliśmy śladami skalnych grzybów i wstąpiliśmy do piekła. A na dłużej zagościliśmy w niebie i to nie wyjeżdżając z kraju.
Galeria Posłuchaj
  • Jedyne takie miejsce - Końskie cz.1 (Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Końskie cz. 2 (Jedynka)
  • Jedyne takie miejsce - Końskie cz. 3 (Jedynka)
Czytaj także

Byliśmy też nad zalewem w Sielpi, największym w województwie świętokrzyskim.

Nazwa miasta narodziła się z powodu targów końskich. Burmistrz Krzysztof Obratański przypomina, że pierwsze wzmianki o jego miejscowości pochodzą z XI wieku. Najpierw zajmowano się tam hodowlą koni, a potem miasto opanowali rzemieślnicy. Do rozwoju przyczynił się ród Odrowążów, ale w XVII wieku, podczas szwedzkiego potopu, Końskie zostało praktycznie zrównane z ziemią.

Ponowny rozwój miasto zawdzięcza rodowi Małachowskich, a zwłaszcza Janowi Małachowskiemu, który uzyskał akt relokacji na prawie magdeburskim. Ród ten przyczynił się do rozwoju przemysłu na tych terenach. Potem ziemie te przejął ród Tarnowskich i tak było aż do wybuchu II wojny światowej.

Zapraszamy na wycieczkę po mieście i okolicach oraz na spotkania z ciekawymi ludźmi. Słuchając nagrania audycji można dowiedzieć się m.in. jak przygotować galantynę z kurczaka, prażoki, kugiel i zalewajkę oraz jak są kultywowane tradycje patriotyczne. Byliśmy też na sali ćwiczeń sportów walki i przy największym ołówku na świecie. Zdradzimy, co można zrobić z gagatów.

***

Tytuł audycji: "Jedyne takie miejsce"

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Krzysztof Obratański (burmistrz miasta i gminy Końskie), Magdalena Weber (z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich), Małgorzata Pasek, Paweł Dziuba (matematyk, ojciec jednego z najlepszych matematyków młodego pokolenia Macieja Dziuby), Adam Kwiel (kolekcjoner zabytkowych pojazdów samochodowych), Lucyna Jakubowska (prezes Klubu Turystyki Aktywnej PTTK "Passat"), Maciej Chłopek (dyrektor zabytkowego zakładu hutniczego w Maleńcu), zespół Hash Cooki, Jan Nowak (prezes Fundacji Pamięć i Niepodległość), Dariusz Kowalczyk (dyrektor miejskiej biblioteki), Elżbieta Szejna-Kuleta (sołtys Piekła i Nieba), Jarosław Chmielnicki (lekarz, modelarz), Paweł Stasiński (znawca ceramiki artystycznej), Paweł Błachowicz (fotograf), Mirosław Leszczyński (przewodnik), uczestnicy "marszu po medal", Maciej Stozman (budowniczy modeli nieistniejących już budynków), Marcin Kij (trener MMA), Dominika i Marcin Wróbel (muzycy)

Data emisji: 16.09.2017

Godzina emisji: 9.10-11.55

ag/kk