Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 03.02.2018

Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła

To w Krośnie wyrabia się najwięcej szklanych rzeczy w Polsce. To miejsce jest również kolebką światowego przemysłu naftowego. To właśnie tu zaczęto wydobywać ropę naftową. To tutaj Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej, założył pierwszą na świecie spółkę naftową.
Galeria Posłuchaj
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 1 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 2 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
  • Krosno - radiowa Jedynka w mieście szkła - cz. 3 (Jedyne takie miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Pierwsze wzmianki dotyczące Krosna, jakie się pojawiają w historii, pochodzą z 1282 roku. O początkach istnienia miasta opowiedzieli w audycji "Jedyne takie miejsce" miejska konserwator zabytków Marta Rymar i kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie Łukasz Stachurski.

Jeden z budynków na rynku w Krośnie nazywany jest kamienicą Portiusa. Kim on był i co robił w tym mieście? O tym Paweł Ungeheuer ze Stowarzyszenia Portius. Piekarz Marek Kiełtyka zapoznał nas z lokalnymi przysmakami, a o trunkach, z których również Krosno słynie, mówili Tadeusz Gajewski i Łukasz Zajdel z Unii Przedsiębiorczych w Krośnie.

Od XX wieku Krosno znane jest jako miasto szkła. By się dowiedzieć więcej odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła. Tajemnice związane z produkcją zdradzili nam hutnik Adam Okulski i Stefan Dziadosz. Mogliśmy także obserwować, jak powstaje grawer na szkle. Tę sztukę zaprezentował nam Kamil Buba z pracowni szkła artystycznego. 

Kolejny przystanek to Muzeum Podkarpackie. Kustosz Krzysztof Gierlach zaprezentował nam kopię lampy, której konstruktorem był Ignacy Łukasiewicz. Pod Krosnem znajduje się kopalnia ropy naftowej. Spotkaliśmy się z dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce Barbarą Olejarz.

Nieopodal Krosna, we wsi Kopytowa, stoi niezwykły dwór. Znajduje się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej. Andrzej Kołder i wyjaśnił, czym jest kultura szlachecka. Ciekawostki związane z  zupełnie inną kulturą przybliżył nam Edward Marszałek, mieszkaniec jedynej w Polsce wioski siekierników.

Niedaleko Krosna, na zamku w Odrzykoniu, miał miejsce konflikt sąsiedzki, który opisał Aleksander Fredro w "Zemście". Tam też się wybraliśmy. Pojechaliśmy także pod Krosno, do Żarnowca, gdzie znajduje się dwór, który naród Polski podarował poetce Marii Konopnickiej. Po tym miejscu oprowadził nas Paweł Bukowski.

O pięknej przyrodzie regionu i zaginionych skałkach opowiedział Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W przerwach w zwiedzaniu grali dla nas uczniowie Szkoły Muzycznej w Krośnie i zespół OSP Bronx. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Marta Rymar (miejska konserwator zabytków), Łukasz Stachurski (kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie), Adam Okulski (hutnik), Stefan Dziadosz (Centrum Dziedzictwa Szkła), Tomasz Nowotarski (przewodnik z Centrum Dziedzictwa Szkła), Weronika (Szkoła Muzyczna w Krośnie), Andrzej Kołder (Muzeum Kultury Szlacheckiej), Marek Kiełtyka (piekarz), Barbara Olejarz (dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce), Edward Marszałek (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie), Paweł Ungeheuer (Stowarzyszenia Portius), Krzysztof Gierlach (Muzeum Podkarpackie), Tadeusz Gajewski i Łukasz Zajdel (Unia Przedsiębiorczych w Krośnie), Kamil Buba (pracownia szkła artystycznego), Edward Marszałek (mieszkaniec jedynej w Polsce wioski siekierników), Paweł Bukowski (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

mg/ag/kk