Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kaja Witkowska 05.01.2019

Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary

W "Jedynym takim miejscu" odwiedzimy miasto, które swój rozkwit zawdzięcza rozwojowi kolei.  
Posłuchaj
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 1
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 2
  • Jaworzyna Śląska - miasto powstałe z pary. Część 3
Czytaj także

Jaworzyna Śląska nie tylko powstała dla kolei - bo najpierw wokół stacji, a później wielkiego węzła kolejowego - ale także z kolei żyje, bowiem jest tam jedno z największych Muzeów Kolejnictwa w Polsce. 

- Na 2,5 km torów w muzeum mamy ponad 150 obiektów, więc naprawdę jest o czym opowiadać - mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.  

Po zbiorach tego rozległego muzeum oprowadzają nas maszyniści i miłośnicy kolei. Pokazują, jak rozpala się parowóz i prowadzi drezynę. 

- Gdyby nie było kolei, gdyby nie było pary, nie byłoby Jaworzyny Śląskiej - opowiada Arkadiusz Förster, regionalista. - Niewiele jest miejsc w Europie, które urodziły się tylko dzięki kolei - dodaje.

Jakie filmy kręcono w Jaworzynie Śląskiej? Jak zostać maszynistą Pendolino? W audycji opowiadamy też makietach kolejek. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Stanisław Szczerbiński (właściciel samochodu Warszawa), Katarzyna Szczerbińska-Tercjak (Dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Arkadiusz Förster (regionalista), Zbigniew Gryzgot (maszynista instruktor), Maciej Mądry (Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Zabytków Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Bartosz Szarafin (prezes Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego), Mariusz Sitowski (modelarz), Marta Chryszczanowicz (Specjalista Ds. Administracji Muzeum Kolejnictwa na Śląsku), Artur Nazimek (przewodniczący rady miejskiej, grupa rekonstrukcyjna), Grzegorz Grzegorzewicz (burmistrz Jaworzyny Śląskiej)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kwh