Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 20.04.2019

Jedyne w Polsce Muzeum Pisanki

"Jedyne tekie miejsce" tym razem z Ciechanowca, z siedziby tamtejszego Muzeum Rolnictwa, mieszczącego się w zespole pałacowo-parkowym, posiadłości należącej niegdyś do rodu Starzeńskich. 
Posłuchaj
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 1 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 2 (Jedynka)
  • "Jedyne takie miejsce" z Ciechanowca. Cz. 3 (Jedynka)
Czytaj także

- Muzeum istnieje już 57 lat, a otwarte jest praktycznie przez cały rok - mówi w Jedynce Anna Wiśniewska, zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

W audycji m.in. o największej w Polsce kolekcji wielkanocnych pisanek z całego świata, którą można podziwiać w ciechanowieckim Muzeum Pisanki w obrębie Muzeum Rolnictwa.

- Muzeum Pisanek powstało w 2004 roku dzięki darowiźnie, którą otrzymało od państwa Jasiuków z Warszawy. Pani Irena Stasiewicz-Jasiukowa i jej mąż Jerzy Jasiuk  przekazali swój prywatny zbiór tych kruchych dzieł sztuki liczący wówczas około tysiąca egzemplarzy - mówi etnograf Stanisław Kryński.

Rozmówca Grzegorza Frątczaka zdradza także, że najmniejsza pisanka wykonana jest na jajku zięby afrykańskiej. - Jajeczko wielkości paznokcia - podkreśla.  

O "Jedynym takim miejscu" także o historii miasta, jego najcenniejszych zabytkach i charakterystycznej drewnianej architekturze pogranicza podlasko-mazowieckiego.

O przygotowaniach do Świąt Wielkiej Nocy, konkursie na najpiękniejszą wielkanocną palmę, święceniu pokarmów i regionalnej świątecznej kuchni.

A także spotkanie z członkami parafialnego chóru Kantata liczącego obecnie ponad 50 osób oraz wizyta w pałacowych ogrodach, gdzie uprawiane są nie tylko kwiaty, ale także zioła.



Co jeszcze wyróżnia Muzeum Rolnictwa w Ciechnowcu? Czy w każdym regionie Polski inaczej zdobi się jajka? Czy często Ciechanowiec mylony jest z Ciechanowem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Goście: Eryk Kotkowicz (Muzeum Rolnictwa), Norbert Tomaszewski (historyk, archiwista, starszy kustosz w Muzeum Rolnictwa), Stanisław Kryński (etnograf, Muzeum Rolnictwa), Wojciech Bogucki (Muzeum Pisanki, pisankarz), ksiądz Tadeusz Kryński (proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu), Edwin Wilbik (kierownik Działu Budownictwa Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu), ksiądz Andrzej Polakowski (proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej z Fatimy), Krzysztof Pełszyk (założyciel i dyrygent parafialnego chóru Kantata), członkowie chóru Kantata, Monika Moczulska i Andrzej Wojtkowski (Koło Gospodyń Wiejskich "Basiewianki"), Piotr Kiersnowski (kustosz muzealnego ogrodu w Ciechanowcu), Anna Wiśniewska (zastępca dyrektora Muzeum Rolnictwa)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 9.10-12.00

kh