Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 09.01.2017

Witold Waszczykowski: nie wykluczamy poparcia dla Tuska na drugą kadencję w RE

2,5-letnia kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska kończy się w maju. - Jeśli będzie zabiegał o kolejną, to powinien przedstawić swoje osiągnięcia i plany na przyszłość. Wtedy być może uzyska nasze poparcie - mówił w Polskim Radiu 24 szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że polski rząd wykazał "wiele serdeczności Donaldowi Tuskowi", w tym podczas jego ostatniej wizyty w Polsce i spotkania z premier Beatą Szydło. - Oczekujemy większego wsparcia ze strony Tuska. Przedstawiciel Polski, który  zajmuje tak wysokie stanowisko w Europie, powinien dbać o interesy naszego kraju, informować nas o ważnych problemach i promować Polaków w instytucjach europejskich - powiedział Witold Waszczykowski. Gość Polskiego Radia 24 zauważył jednak, że do tej pory stanowisko samego Donalda Tuska ws. kandydowania na drugą kadencję nie jest jednoznaczne. - Nie wiadomo, czy będzie kandydował - stwierdził szef MSZ.

Witold Waszczykowski Oczekujemy większego wsparcia ze strony Tuska. Przedstawiciel Polski, który zajmuje tak wysokie stanowisko w Europie, powinien dbać o interesy naszego kraju, informować nas o ważnych problemach i promować Polaków w instytucjach europejskich

Witold Waszczykowski podkreślał, że ze względu na geopolityczne położenie naszego kraju, polska polityka zagraniczna powinna skupiać się na bezpieczeństwie, w tym na realizacji decyzji warszawskiego szczytu NATO. - Przestajemy być członkiem NATO drugiej kategorii - powiedział. Zapewnił też, że jego resort będzie kontynuował politykę integracji Europy Środkowo-Wschodniej w ramach m.in. Grupy Wyszehradzkiej. - Grupa Wyszehradzka jest marką, zaistniała w UE - podkreślił. Polska przedstawi też własną koncepcję funkcjonowania Unii Europejskiej. Impuls do działania w tej sprawie dał Brexit. - Mam nadzieję, że za kilka tygodni pani premier Beata Szydło przedstawi plan reformy UE. Jest jakiś błąd w UE skoro pozbywa się drugiej gospodarki Europy i piątej gospodarki świata - argumentował Waszczykowski.

Zdaniem szefa MSZ, Polska będzie też aktywna w polityce wschodniej na Białorusi oraz będzie wspierać suwerenność Ukrainy. Podkreślił jednak, że huczne obchody 75. rocznicy powstania UPA u naszych sąsiadów mogą ochłodzić relacje polsko-ukraińskie. - Szerokie czczenie ruchu banderowców nie jest w Polsce akceptowalne. Problem w tym, że podejście do tego tematu na Ukrainie jest zupełnie inne. Tylko garstka Ukraińców zdaje sobie sprawę z tego, jaką rolę odegrało to ugrupowanie wobec Polaków. Wystąpiliśmy z propozycją utworzenia wspólnego centrum dialogu, które na wzór Yad Vashem rozdzielałoby nagrody i wyróżnienia dla Polaków i Ukraińców - powiedział Waszczykowski. Przypomniał jednocześnie, że na Ukrainie cały czas trwa wojna, a część kraju jest okupowana. - Ukraińcy stawiają na tzw. format normandzki. Liczą, że w zakończeniu konfliktu pomoże im Francja i Niemcy. Polska będzie ich wspierać, m.in. w sprawie transformacji ustrojowej - powiedział minister Waszczykowski.

Witold Waszczykowski Huczne obchody 75. rocznicy powstania UPA mogą ochłodzić relacje polsko-ukraińskie

Szef MSZ mówił też o problemie Biełsat TV. - Będziemy pracować nad nową formułą dla redakcji. Dotychczasowa chyba się wyczerpała. Należy przemyśleć jakich zmian dokonać - powiedział. - Po 10 latach funkcjonowania trzeba zastanowić się, jaki jest wpływ tej telewizji na Białoruś. Czy zwiększyło się grono widzów i odbiorców, którzy chcieliby inaczej ułożyć życie na Białorusi. Mam nadzieję, że redaktor Agnieszka Romaszewska-Guzy będzie z nami współpracowała - dodał szef polskiej dyplomacji.

Z najbliższą wizytą Witold Waszczykowski udaje się do Nowego Jorku. Ma spotkać się m.in. z nieoficjalnym doradcą prezydenta Donalda Trumpa - Henrym Kissingerem oraz z doradcą ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Thomasem Bossertem. - Wokół Donalda Trumpa są doradcy, którzy postrzegają rzeczywistość podobnie jak my. Zdają sobie sprawę, jakim zagrożeniem jest Rosja. Tymi kwestiami chciałbym się podzielić. Przede wszystkim naszymi ocenami, aby zaistniały w najbliższym otoczeniu prezydenta-elekta - stwierdził Waszczykowski.

W Nowym Jorku Waszczykowski będzie również lobbował na rzecz Polski, jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wiecej w rozmowie.

Gospodarzami audycji byli Jerzy Jachowicz i Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/tj

Dwoje na jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 16.33