Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.04.2021

Sytuacja seniorów w Polsce. Z jakimi trudnościami muszą się zmagać?

Osobami, które być może najtrudniej znoszą czas pandemii, są seniorzy. Ich sytuacja często jest trudna, a czasami spotykają się z dyskryminacją wśród młodszych pokoleń. Czy najbezpieczniejszym miejscem dla niesamodzielnej starszej osoby jest dom opieki? 

staruszka free 1200.jpg
Samotność znika, gdy pojawia się drugi człowiek. Jak pomóc?

Dyskryminacja osób starszych 

Dyskryminacja ze względu na wiek czasem jest wynikiem świadomych i zamierzonych działań, a czasem bierze się z niezrozumienia potrzeb ludzi starych. 

- Należymy do społeczeństw, które starzeje się najszybciej w Europie i niedługo większość ludzi będzie w wieku starszym - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. - Wymusi to pewnego rodzaju zmiany, nastawienie młodszych pokoleń do tych seniorów. Również seniorzy będą odgrywali coraz większą rolę w życiu społecznym młodszego pokolenia poprzez aktywność zawodową, różnego rodzaju wolontariaty - podkreśla profesor. 

Posłuchaj
27:57 2021_04_05 12_26_33_PR1_Audycja_specjalna.mp3 Sytuacja seniorów w Polsce. Z jakimi trudnościami muszą się zmagać? (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Brak dostępności do opieki medycznej 

Zdaniem gościa audycji, w dobie trwającej pandemii, seniorzy mają znacznie utrudniony dostęp do opieki specjalistycznej. - Według przeprowadzonych badań aż 67 proc. osób starszych skarżyło się na brak dostępu do opieki medycznej - dodaje. 

Maria Leszczyńska, prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, zaznacza, że lekarze specjaliści nie są przygotowani do kontaktu  m.in. z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi. - Tu doświadczamy ogromne trudności w kontakcie z lekarzami specjalistami. Lekarze nie są przygotowani do komunikacji z taką grupą chorych. (...) Kiedy jedziemy z pacjentem do placówki słyszymy, że pacjent nie współpracuje, nie można uzyskać od niego informacji - mówi Maria Leszczyńska. - Nie można przeprowadzić wywiadu, lekarz nie umie do tego podejść, nie wie, jak zająć się pacjentką w gabinecie ginekologicznym czy stomatologicznym, która często nie rozumie poleceń, boi się fartucha. Te problemy się poglębiły w okresie pandemii - zauważa ekspert. 

Młodzi zapominają o seniorach 

Jak mówi Maria Leszczyńska w Domach Opieki Społecznej zauważa się niski procent osób odwiedzających osoby starsze i schorowane. - Często jest tak, że rodziny są zapraszane. Jeżeli seniorzy nie mają dzieci w pobliżu 100 km to można powiedzieć, że nikt ich nie odwiedza. Możliwości medialne, m.in. rozmowa przez Skype czy inne komunikatory są wykorzystywane w niewielkim stopniu - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna 

Prowadził: Wojciech Urban 

Goście: prof. Tomasz Targowski (krajowy konsultantem w dziedzinie geriatrii - kierownikiem Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji) Maria Leszczyńska (prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera)

Data emisji: 5.04.2021r. 

Godzina emisji: 12.26

ans