Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 26.02.2022

"Ogromna presja opinii publicznej". Prof. Gasztold o zmianie stanowiska Niemiec ws. przekazania wyrzutni rakietowych Ukrainie

Niemcy przekażą Ukrainie uzbrojenie, w tym wyrzutnie rakietowe przeciwpancerne i przeciwlotnicze. - Jest to nowy impuls i jestem pewna, że pod presją opinii społecznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Aleksandra Gasztold z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • "Ogromna presja opinii publicznej". Prof. Gasztold o zmianie stanowiska Niemiec ws. przekazania wyrzutni rakietowych Ukrainie (Jedynka/Audycja specjalna)
Czytaj także

Poza tym Estonia otrzymała od Niemiec zgodę, aby przekazać Ukrainie haubice, które wcześniej kupiła od naszych zachodnich sąsiadów. Umowa została skonstruowana w taki sposób, że bez zgody Niemiec nie można tej broni przekazać dalej. Takie zapisy stosują także Amerykanie, ale oni od razu wyrazili zgodę na przekazanie swojej broni na Ukrainę.

Presja opinii społecznej

Czy zmiana podejście Niemiec w tej sprawie, jest również początkiem zmiany w innych kwestiach, m.in. dotyczących sankcji wobec Rosji? - Zdecydowanie tak. Jest to nowy impuls i jestem pewna, że pod presją opinii społecznej - komentuje prof. Aleksandra Gasztold.

- Nie zapominajmy, że Republika Federalna Niemiec różni się m.in. tym od demokracji na wschodzie, że ogromna presja opinii społecznej, bardzo dużo aktywności na rzecz poparcia Ukrainy, a także Ukraińców przebywających na terenie Republiki Federalnej, działa i lobbuje na rzecz wsparcia dla Ukrainy - uważa prof. Aleksandra Gasztold.

Przemówienie premiera Morawieckiego

Zdaniem ekspert Jedynki ważna była też presja innych państw oraz przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego. - Ono na pewno wywarło presję przed rozmowami i odbiło się wielkim echem w prasie niemieckiej. Premier trafił w bardzo czuły punkt, bo użycie wyrażenia, że "to jest jakiś żart" też w języku niemieckim, już funkcjonowało chociażby na Ukrainie. Ta liczba przesłania deklarowanych hełmów, w porównaniu do potencjału i skali możliwego poparcia przez Niemcy była po prostu śmieszna, również w opinii publicznej - wyjaśnia prof. Aleksandra Gasztold.

- Ten zabieg przed rozmowami, dość nietypowy, bo zazwyczaj zasiadając do jakichkolwiek rozmów dyplomatycznych, nie stawia się pod taką presją rozmówcy, przyniósł nieoczekiwanie pozytywny efekt. Tutaj było bardzo duże zaangażowanie opinii publicznej w Niemczech oraz prasy, która pozytywnie określa falę solidarności ukierunkowanej na wsparcie Ukrainy i walczących Ukraińców - dodaje ekspert Jedynki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Rozmawiał: Michał Strzałkowski

Gość audycji: prof. Aleksandra Gasztold (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 20.31

DS

.