Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 06.03.2022

Dr Raubo: dla NATO bezpieczeństwo własnych środków, personelu jest priorytetem

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą i nie wyśle swoich samolotów ani wojsk. - Nieprzekraczalna politycznie granica jest kwestią bezpośredniego zaangażowania się w te działania. Wszystkie państwa członkowskie NATO musiałyby się zgodzić na wywalczenie przewagi powietrznej w przestrzeni Ukrainy - tłumaczy dr Jacek Raubo z UAM w Poznaniu. 

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą 

Sojusz Północnoatlantycki odrzucił prośbę władz w Kijowie o wprowadzenie strefy zakazu lotów - takie ustalenia zapadły na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. 

- Kwestia zbrodni, której dokonują Rosjanie w Ukrainie, nie ulega dyskusji i myślę, że społeczność międzynarodowa wyciągnie konsekwencje nie tylko wobec dowódców, którzy się na to godzą, ale wobec osób, które wykonują rozkazy. NATO przyjęło zasadę udzielania pomocy w stylu działań zastępczych - komentuje dr Raubo. - To jest kwestia woli politycznej. Dla NATO bezpieczeństwo własnych zasobów, personelu jest priorytetem - wyjaśnia ekspert.


Posłuchaj
07:27 Jedynka/Raubo 6.03.2022.mp3 Dr Raubo: dla NATO bezpieczeństwo własnych zasobów, personelu jest priorytetem (Audycja specjalna/Jedynka)

Czy Putin opuścił Moskwę?

Prezydent Rosji rzadko pojawia się w mediach, a wszystkie dotychczasowe spotkania były nagrywane w pomieszczeniach, które trudno jest rozpoznać. - Sytuacja jest wyjątkowa, ale wiemy, że prezydent Putin bardzo lubi przebywać w Soczi, tam ma wszystkie swoje centra zarządzania państwem, więc nie musi być w Moskwie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Nie będziemy wiedzieć do końca, gdzie się znajduje, gdyż wszędzie ma takie same możliwości zarządzania państwem i wszyscy się zastanawiają, czy pracuje w sposób otwarty, czy ze swojego bunkra - stwierdza gość Jedynki. 

Kilka dni temu niemiecki dziennik "Bild" donosił, że Putin opuścił Moskwę i ukrywa się w bunkrze na Uralu. Dziennik, powołując się na doniesienia z ukraińskiego wywiadu i kręgów rządowych z Berlina, informował, że rosyjski dyktator miał nawet wezwać do siebie na Ural oligarchów i zabronić im opuszczania kraju.


Posłuchaj
06:10 Jedynka/Audycja specjalna Bryc 6.03.2022.mp3 Czy Putin odpuścił Moskwę? Dr Agnieszka Bryc komentuje (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Pomoc uchodźcom wojennym

Caritas Polska nieustannie włącza się w pomoc ukraińskim uchodźcom, nie tylko tym przybyłym do naszego kraju. - Pomoc, którą niesie Caritas dla naszych braci i sióstr za wschodnią granicą jest mnoga i staramy się działać dwutorowo - podkreśla Maciej Dubicki z Caritas Polska. - Przekazaliśmy 600 tys. złotych do organizacji partnerskich na Ukrainie, żeby zapewnić pomoc humanitarną tam na miejscu. Pomagamy przy granicach, w punktach recepcyjnych, Namiotach Nadziei czy punktach pomocowych Caritas - informuje. 


Posłuchaj
05:56 Jedynka/Dubicki 6.03.2022 audycja specjalna.mp3 Maciej Dubicki o pomocy udzielanej wojennym uchodźcom z Ukrainy (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Jak dodaje Maciej Dubicki, Caritas Polska zadeklarowała się przyjąć ok. 2 tysięcy sierot z domów dziecka z Ukrainy. - To wspólna inicjatywa KPRM oraz MSZ. Dzieci z domów dziecka znalazły się w tragicznej sytuacji - słyszymy.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Rozmawiali: Michał Strzałkowski, Karolina Rożej  

Goście: dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu), dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), Maciej Dubicki (Cartias Polska) 

Data emisji: 5.03.2022

Godzina emisji: 22.22

IAR/ans