Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 27.11.2017

"Zatrzymania będą wykorzystane jako argument za reformą sądownictwa"

- Nie wiem czy to przypadek, ale zatrzymania w krakowskim Sądzie Apelacyjnym i odwołania prezesów i dyrektorów sądów okręgowych - wszystko to dzieje się dokładnie w czasie, kiedy rozgrywa się być może najważniejsza faza reformy sądownictwa. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie chodzi tu o sędziów, ale o pracowników cywilnych, którzy pełnili funkcje administracyjne – powiedział w audycji Gorący Temat Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.
Posłuchaj
  • 27.11.17 Tomasz Pietryga o zatrzymaniach w związku z aferą korupcyjną w krakowskim Sądzie Apelacyjnym
Czytaj także

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w poniedziałek 10 osób podejrzanych o korupcję w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. Ze wstępnych ustaleń prokuratorów wynika, że w sądzie powstał układ powiązań rodzinno-biznesowych. Sąd Apelacyjny miał zawierać z zewnętrznymi firmami umowy o świadczenie usług, a firmy te zlecały ich wykonanie pracownikom tego sądu. W wyniku tego procederu z sądu wyprowadzono ponad 30 mln zł.

W związku z aferą korupcyjną, minister sprawiedliwości odwołał dyrektorów sądów w Krakowie i w Małopolsce. Odwołani zostali dyrektorzy sądów okręgowych w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, oraz rejonowych w: Oświęcimiu, Chrzanowie i Olkuszu. Odwołana została także prezes krakowskiego sądu, sędzia Beata Morawiec. W ocenie ministra, jako zwierzchnik służbowy dyrektora, nie sprawowała odpowiedniego nadzoru nad działalnością administracyjną tego sądu.

Jak zaznaczył Tomasz Pietryga, ten proceder pokazuje, że "operacja przeprowadzona w 2012 roku w czasach gdy ministrem sprawiedliwości był Jarosław Gowin - czyli wprowadzenie centralnego modelu zakupów dla wymiaru sprawiedliwości – okazało się nie tylko porażką, ale też czymś, co sprawiło, że rozkręciła się na dobre działalność przestępcza". – Wtedy, gdy wprowadzane były zakupy centralne, przestrzegano przed tym, że będą to ogromne sumy, które nie będą kontrolowane i będą narażone na działanie przestępców. Tak też się stało – tłumaczył Pietryga.

Zwrócił także uwagę na kontekst polityczny. - W tym tygodniu rozpisane są trzy posiedzenia komisji, na których będą procedowane zmiany i poprawki do projektów, więc tego rodzaju historie stawiają sądownictwo w nienajlepszym świetle i dają argumenty polityczne, że zmiany są potrzebne. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie chodzi tu o sędziów, ale pracowników cywilnych, którzy pełnili funkcje administracyjne. Niemniej jednak na pewno zostanie to wykorzystane jako argument, za tym, że reformę sądownictwa należy przeprowadzić – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 27.11.17

Godzina emisji: 15:08