Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.11.2018

Cezary Mech: sytuacja wokół KNF uderzyła również w państwowe banki

Banki Leszka Czarneckiego ustanowiły bardzo istotny problem dla całego systemu. Miały bardzo duży udział złych długów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Cezary Mech, były wiceminister finansów.

Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nowe nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. Według Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach będzie Andrzej Duda - prezydent RP". "Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegłym tygodniu, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął.

- Marcowa rozmowa między byłym szefem KNF Markiem Chrzanowskim, a Leszkiem Czarneckim miała skandaliczny charakter i dała podstawy do tego, aby twierdzić, że to nie sami akcjonariusze decydowali o zarządzaniu bankami z tej grupy. Pojawiły się podejrzenia, że to działania państwa prowadzą do problemów tych banków - zauważył dr Cezary Mech.

Ekspert stwierdził, że niebezpieczna jest sytuacja, w której właściciel banku nie tłumaczy się z błędnego zarządzania instytucją i obarcza winą za te kłopoty państwo. - Obawiam się, że Leszek Czarnecki będzie występował przed różnymi sądami, po to aby państwo zrekompensowało mu poniesione straty - komentował gość programu.

- Spadały nie tylko ceny akcji banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, ale również uderzyło to w instytucje bankowe kontrolowane przez państwo - zaznaczył były minister finansów.

Według "GW", z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo. Złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/jp

-------------------------------

Data emisji: 17.11.18 

Godzina emisji: 15.06