Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.12.2018

Impas w sprawie Brexitu. Możliwe jest drugie referendum?

– Niewykluczone jest drugie referendum, które mogłoby teoretycznie odwołać Brexit. Nie da się ukryć, że zwolennicy tego rozwiązania bardzo na to naciskają – powiedział Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie. Jakie scenariusze czekają Wielką Brytanię w nadchodzącym roku?
Posłuchaj
  • 31.12.18 Adam Dąbrowski: „Wśród zwolenników Brexitu narasta zniechęcenie i rozdrażnienie obecną klasą polityczną w Wielkiej Brytanii (…)”.
Czytaj także

29 marca 2019 roku to dzień, w którym Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Jednak im bliżej tej daty, to pojawia się coraz więcej niejasności i zamieszania w sprawie Brexitu. 14 stycznia, w brytyjskim parlamencie, ma dojść do głosowania nad porozumieniem, które Wielka Brytania zawarła z politykami Unii Europejskiej. Według zapisów przyjętych w dokumencie Zjednoczone Królestwo miałoby opuścić szeregi członków Wspólnoty.

– W tej chwili impas w sprawie Brexitu trwa na Wyspach w najlepsze. Myślę, że do połowy przyszłego miesiąca nie ulegnie to zmianie. Premier Theresa May stoi przed misją niezwykle złożoną. Od dłuższego czasu rozgrywa brexitowe trójwymiarowe szachy. Okazuje się, że nie wystarczy przekonać liderów 27 krajów unijnych. Przede wszystkim należy znaleźć zwolenników we własnym państwie. Premier May w Izbie Gmin spotkała się z wielkim, jednolitym i ponadpartyjnym frontem, który mówi zdecydowane NO! dla wynegocjowanego z takim trudem porozumienia – podkreślił Adam Dąbrowski.

Arytmetyka w brytyjskim parlamencie wydaje się nieubłagana. Tak ocenia korespondent Polskiego Radia. Biorąc pod uwagę obecne nastroje, porozumienie zostanie najprawdopodobniej odrzucone. Co wtedy nastąpi? – Mamy całe multum opcji. Jednymi z nich są najtwardszy Brexit, bez umowy, wotum nieufności i być może dymisja premier May, a także kolejne referendum teoretycznie mogące odwołać wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – dodał.  

Adam Dąbrowski zwrócił uwagę, że partie polityczne na Wyspach od dawna nie zachowują się jak normalne partie. Zaznaczył, że antybrexitowym politykom prawicy znacznie łatwiej dogadać się z antybrexitowymi lewicowcami niż z kolegami z własnego stronnictwa.

– Niedawno, w jednym ze studiów telewizyjnych, mieli stać obok siebie dwaj posłowie z partii konserwatywnej, pro- i antybrexitowy. Panowie nie wytrzymali napięcia. Na wizji jeden z nich opuścił studio. Stwierdził, że nie jest w stanie stać obok partyjnego kolegi – relacjonował z Londynu.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 31.12.2018

Godzina emisji: 15.06