Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.06.2017

Spór o słowa Beaty Szydło w Auschwitz. "Burza w szklance wody"

– Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania migrantów. O sprawie w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Adam Buła (Polska The Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Premier Beata Szydło  i wicepremier Piotr Gliński zapalili znicze przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I w Oświęcimiu, podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu AuschwitzPremier Beata Szydło i wicepremier Piotr Gliński zapalili znicze przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I w Oświęcimiu, podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu AuschwitzPAP/Jacek Bednarczyk
Posłuchaj
  • 17.06.2017 Podsumowanie Tygodnia. Goście: Adam Buła (Polska the Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Czytaj także

Marcin Rola przypomniał, że podobne słowa w Auschwitz rok temu wygłosił prezydent Andrzej Duda i nikt ich nie krytykował. - Tego chyba wymagamy do naszych polityków, żeby bronili bezpieczeństwa obywateli. Wycinanie 10 sekund z 10-minutowego przemówienia to skrajna manipulacja – zaznaczył. Gość wskazywał, że "opozycja chwyta się głupich wstawek, bo nie ma czego i robi problem, który nie istnieje".

Adam Buła przypomniał, że fragment przemówienia premier przytoczył profil PiS na Twitterze, dlatego teraz "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę". Tłumaczył, że wypowiedź, o ile odrobinę niezręczna, nie ma takiego ładunku, jaki się jej przypisuje. – Kontekst jest niezręczny, jeśli bierze się pod uwagę, że można te słowa zinterpretować w ramach stanowiska polskiego rządu wobec uchodźców. Jednak to nie jest taka wypowiedź, która zasługuje na te wszystkie przymiotniki, które pojawiły się po drugiej stronie – ocenił.

W audycji była również mowa o działaniach Komisji Europejskiej wobec Polski i zbiorze zastrzeżonym IPN.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Jałowiczor.

Polskie Radio 24/PAP/ip

____________________

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 11:15