Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 10.03.2018

Podsumowanie Tygodnia: Rocznica Marca ’68 a relacje z Izraelem

Mija 50 lat od Marca ’68 roku. W ostatnich dniach o wydarzeniach sprzed półwieku – których częścią były frakcyjne walki w PZPR zakończone wydaleniem z Polski kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego – mówili prezydent Andrzej Duda i ambasador Izraela Anna Azari. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Patryka Słowika z „Dziennik Gazety Prawnej”, Miłosza Lodowskiego z portalu „Rebelya.pl” i Michała Płocińskiego z „Rzeczpospolitej”.
Flagi Polski i IzraelaFlagi Polski i IzraelaKAROL SEREWIS/EASTNEWS

Anna Azari powiedziała m.in., że wydalenie Żydów z Polski było rozkazem całkowicie „moralnie nielegalnym” i przez długi czas nie mogła zrozumieć, jak mogło do tego dojść.  – Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie. Nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski – mówiła Azari.

Z kolei prezydent stwierdził, że jego „Polska nie przeprasza, Polska nie ma powodu przepraszać”. – Moje pokolenie nie ma powodu przepraszać za to, co się stało w 1968 roku z Polakami narodowości żydowskiej, którzy po prostu zostali wygnani z Polski przez komunistyczne władze. Byli prześladowani i zostali wygnani. Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie Polsce w ogóle – podkreślił. Prezydent poprosił o wybaczenie „tamtych ludzi, z tamtego czasu, a zwłaszcza ich rodziców, którzy bardzo często stali w tych okopach broniąc Polski w 1920, w 1939 roku”. – Walcząc w powstaniu warszawskim, w partyzantce, a potem komuniści ich wygnali. I co najgorsze, Polska poniosła gigantyczną stratę, bo to są ludzie inteligentni, to są ludzie, którzy poza granicami w wielu przypadkach osiągnęli sukces, ogromny sukces: życiowy, zawodowy. To profesorowie, wynalazcy, biznesmeni. Dzisiaj Polska nie może skorzystać z tego ich dorobku, i to dzisiaj dla Polski wielka strata. Byłoby wspaniale, gdyby zechcieli wrócić. Może niektórzy z nich wrócą, może wrócą ich dzieci. Ja proszę ich o wybaczenie – mówił prezydent.

– Pan prezydent jeszcze bardziej skomplikował obraz relacji polsko-żydowskich. Wcześniej próbowaliśmy budować przekaz, mówiąc że państwo polskie nie jest odpowiedzialne za zbrodnie na Żydach, ale być może zdarzały się jednostki, które nie zachowywały się godnie. Tymczasem, w kontekście Marca ’68 staramy się powiedzieć, że to nie było nasze państwo i ono było złe, a społeczeństwo było niewinne – komentował Michał Płociński, wskazując przy tym, że konieczne jest w obecnej sytuacji prowadzenie spójnego przekazu dotyczącego historii polsko-żydowskiej.

– Sposób działania pani ambasador jest mi odległy, to nie jest dobra metoda. Patrząc na jej ostatnie wypowiedzi, wszyscy się zastanawiamy czy ona się komunikuje z nami, czy też formułuje przekaz zewnętrzny. Wydaje się, że ona mówi przede wszystkim do swoich zwierzchników i diaspory żydowskiej – oceniał z kolei Patryk Słowik, zaznaczając jednocześnie, że podobało mu się wystąpienie prezydenta Dudy.

– Słowa mają znaczenie. Każde słowo słabości w momencie konfliktu jest wykorzystywane przeciwko nam – mówił natomiast Miłosz Lodowski, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy i ambasador Azari.

Goście PR24 Goście PR24: Patryk Słowik, Michał Płociński, Miłosz Lodowski

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski

Polskie Radio 24/PAP/zz

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 10.03.18

Godzina emisji: 12.15