Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 13.12.2019

Antoni Macierewicz o stanie wojennym: był obozem koncentracyjnym zrobionym z całego kraju

- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

W tym roku przypada 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Komunistyczna zbrodnia

PAP Andrzej Duda prezydent 6 1200.jpg
"Próba ostatecznego zniewolenia Polaków". Prezydent o stanie wojennym

Na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz przypomniał, ze 12 grudnia 2012 roku zapadł wyrok sądowy stwierdzający, że stan wojenny był zbrodnią komunistyczną. – Było nią nie tylko realizowanie, ale również planowanie stanu wojennego. Dotyczy to wszystkich, którzy za to odpowiadają – wskazał.

Konieczność odcięcia się od bagażu stanu wojennego

Wicemarszałek senior Sejmu dodał również, że pomimo upływu blisko 40 lat stan wojenny nie został odpowiednio rozliczony.  

- To nasz dług, zobowiązanie i wstyd. Do dzisiaj przecież respektowane są przez niektórych stopnie generalskie zbrodniarzy stanu wojennego, ludzi mających polską krew na rękach. Jest także ogromna rzesza osób pełniących istotne urzędy w Rzeczypospolitej, które jednocześnie są odpowiedzialne za zbrodnie stanu wojennego. Mówimy o konieczności odcięcia się od tego bagażu. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Efekty nierozliczenia stanu wojennego

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że szerokie poparcie przedstawicieli opozycji dla "bezprawnych i niszczących polską praworządność działań Sądu Najwyższego, który w sprzeczności z konstytucją, przyjmuje dyrektywę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako swoje zobowiązanie, jest konsekwencją nierozliczenia stanu wojennego”.

Zadymy 1  6-10717_663x364.jpg
Śmiertelne ofiary stanu wojennego

"Stan wojenny był jak obóz koncentracyjny"

Antoni Macierewicz zaznaczył, że stan wojenny był zbrodnią przeciwko polskiemu narodowi. Zdaniem byłego ministra obrony narodowej, niektórzy nie mają świadomości, że 20 tys. ludzi poszło do więzień, setki zostało zamordowanych, a miliony wyrzuconych z Polski.

- Można powiedzieć, że stan wojenny był obozem koncentracyjnym zrobionym z całego kraju. (…) Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom. (…) Stanu wojennego nie rozliczono, bo część ludzi "Solidarności" dogadała się z panem Kiszczakiem i zgodziła na to, by pod jego kierunkiem budować PRL bis - zaznaczył polityk.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Antoni Macierewicz 
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/db