Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 06.01.2020

Ks. Bartołd: święto Trzech Króli przypomina nam, że Bóg czeka na każdego człowieka

- To dzień ukazujący niesamowitą perspektywę chrześcijaństwa. Pokłon mędrców oznacza, że Bóg przychodzi do każdego człowieka bez względu na rasę czy pochodzenie. Każdy może przyjść do żłóbka, a Bóg na każdego czeka - mówił o święcie Trzech Króli w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 
Posłuchaj
  • Ks. Bogdan Bartołd opowiada o święcie Trzech Króli (Rozmowa PR 24)
Czytaj także

- Uroczystość Trzech Króli nazywa się Uroczystością Objawienia Pańskiego. Bóg objawiał się w sposób bliski człowiekowi i przyjął naturę ludzką. Jeśli traktujemy Słowo Boże jako słowo objawione, dla wierzących jest to prawda, która dotyczy ciekawej i tajemniczej rzeczywistości. Pojawiają się dziś osoby spoza narodu wybranego, które idą za gwiazdą wskazującą im drogę. Sama gwiazda oznacza zaś to, że narodził się ktoś niezwykły. To dzień ukazujący niesamowitą perspektywę chrześcijaństwa. Pokłon mędrców oznacza, że Bóg przychodzi do każdego człowieka bez względu na rasę czy pochodzenie. Każdy może przyjść do żłóbka, a Bóg na każdego czeka - mówił gość Polskiego Radia 24.

kmb 1200.jpg
Święto Trzech Króli: jakie litery napisać na drzwiach? Są dwie możliwości

"Należy korzystać z daru rozumności" 

- Do prawdy objawionej ludzie dodają od siebie pewne ubarwienia. W późniejszych źródłach pojawiają się różne informacje, także nawet co do ilości tych mędrców. W tradycji natomiast uważa się, że było ich trzech. Chrystus dokonał odkupienia ludzkości bez wyjątku. Liczył się po prostu człowiek. Ukazuje to perspektywę Kościoła uniwersalnego i powszechnego - zaznaczył rozmówca.

- Mędrcy ukazują, że człowiek swoim wysiłkiem intelektualnym może dojść do prawdy nadprzyrodzonej. Bóg stwarzając człowieka, obdarował go rozumnością. Należy korzystać z tego daru przynajmniej od czasu do czasu. Człowiek obserwując świat, może dostrzec ślady Boga w tym świecie - przyznał duchowny.

- Dzieciątko rodzące się w Betlejem przychodzi do wszystkich, do każdego człowieka.  Wszystko, co się dokonuje, nazywa się Epifania, a więc objawienie się Pana Boga. To święto pokazuje, że chce on być blisko człowieka, którego obdarował niezwykłym zaufaniem. To, że królowie oddali pokłon oznacza, że uznali Dziecię za swojego króla - podsumował ks. Bogdan Bartołd. 

***

Audycja: "Rozmowa PR24" 
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: ks. Bogdan Bartołd
Data emisji: 06.01.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/pkr