Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 07.10.2021

Prof. Genowefa Grabowska o wyroku TK: utrzymanie dotychczasowej linii orzeczniczej

- Konstytucja jest prawem Rzeczpospolitej, wedle jej tekstu jest na najwyższym poziomie w hierarchii źródeł prawa, dopiero niżej sytuują się inne źródła prawa, ustawy czy ratyfikowane umowy międzynarodowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Prof. Genowefa Grabowska - prawniczka, wykładowczyni akademicka i była posłanka do Parlamentu Europejskiego.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

piotr muller free 663.jpg
Rzecznik rządu o wyroku TK: nie wpływa na żadne obszary, w których UE ma traktatowe kompetencje

Prof. Genowefa Grabowska komentując orzeczenie Trybunału podkreślała, że jest ono utrzymaniem dotychczasowej linii orzeczniczej. - Nic się nie zmieniło. Wcześniej już dwukrotnie ten sam Trybunał, tylko pod przywództwem innych przewodniczących, prof. Rzeplińskiego i prof. Safjana, badając zgodność traktatów UE z konstytucją, orzekł to samo. Powiedziano w wyrokach, że najwyższym prawem na terenie Rzeczpospolitej jest konstytucja - przypominała.

Profesor podkreślała, że to konstytucja jest na najwyższym poziomie w hierarchii źródeł prawa i dopiero niżej sytuują się inne źródła prawa, m.in. umowy międzynarodowe. - Do tej kategorii należą unijne traktaty, Traktat o Unii Europejskiej i Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które weszły w życie w 2009 r. Mamy tu do czynienia z bardzo klarownym i jasnym stanem prawnym - zaznaczyła.

- Emocje, które są wzbudzone, wiążą się z czym innym, z działalnością orzeczniczą, wyrokowaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, który zajął się dziedziną, w której nie ma kompetencji. Traktaty, o których mówiłam, wyraźnie określiły, które kompetencje przynależą Unii Europejskiej i jej instytucjom, w tym także TSUE. Jest wyraźnie zapisane, że kompetencje nieprzyznane tym organom, pozostają przy państwach członkowskich - mówiła prof. Genowefa Grabowska.

Czytaj także:

Zgodnie z orzeczeniem TK, niezgodne z konstytucją są: przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz do kontroli uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

    Gość: Prof. Genowefa Grabowska

    Data emisji: 7.10.2021

    Godzina emisji: 20.33

    PR24/ka