Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 21.05.2019

Ryszard Czarnecki: media niemieckie nerwowo reagują na sprawę roszczeń

Już nie tylko Polska i Grecja, ale także kraje bałtyckie domagają się reparacji od Niemiec. Przed drastycznymi skutkami roszczeń ostrzega niemiecki "Die Welt". Zdaniem gościa PR24, europosła Ryszarda Czarneckiego, "niemiecka strona emocjonalnie reaguje na sprawę roszczeń", bo nie udało się jej tej kwestii "przemilczeć i wyśmiać".
Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i SprawiedliwościRyszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości PR24/Adam Koniecki
Posłuchaj
  • 21.05.19 Ryszard Czarnecki: Niemcom nie udało się przemilczeć kwestii roszczeń
Czytaj także

Publicysta "Die Welt" Sven Felix Kellerhoff zwrócił uwagę, że wzrasta liczba krajów domagających się od Niemiec reparacji wojennych. Autor opisał dramatyczne, jego zdaniem, skutki reparacji, jakich w 1871 roku od pokonanej Francji zażądał kanclerz Otto von Bismarck. Paryż musiał wówczas zapłacić 5 mld franków w złocie. To pogłębiło wrogość między obydwoma państwami i doprowadziło do wojny w 1914 roku. Z kolei w Niemczech potężny zastrzyk gotówki miał przyczynić się do przegrzania koniunktury i do krachu na rynku.

pap brudziński 1200.jpg
Joachim Brudziński: jeżeli odszkodowania się komuś należą, to Polsce

Publicysta zaznaczył, że po I wojnie światowej Francja domagała się odwetu. "Niemcy zostały zobowiązane do zapłacenia astronomicznych sum. Gospodarczy kryzys natomiast wyniósł do władzy narodowych socjalistów, którzy zlikwidowali demokrację. Skutki są dobrze znane" - podkreślił Kellerhoff.

reparacje_1200.jpg
"Die Welt": przez reparacje Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 publikacja "Die Welt" jest bardzo ważna. - Pokazuje ona, że stronie niemieckiej nie udało się tego tematu najpierw wyśmiać, a potem przemilczeć. Okazało się, że rozmowa prezydentów obu państw: Franka-Waltera Steinmeiera i Andrzeja Dudy, która odbyła się na Malcie, w trakcie maltańskiej prezydencji, ma swój dalszy ciąg. Polska coraz konsekwentniej przygotowuje rachunki strat. Polska straciła największą liczbę - w sensie procentowym - obywateli. Było to prawie 18 proc., czyli więcej niż w Związku Sowieckim i dawnej Jugosławii. W wymiarze materialnym Polska straciła miliardy dolarów, nie mówiąc o rabunku dzieł sztuki przez Niemców - powiedział Ryszard Czarnecki.

pixabay_Izrael_flag_1200.jpg
Izraelskie roszczenia wobec Polski. Komentarze publicystów

Europoseł podkreślił, że reakcje niemieckich mediów są emocjonalne. - To, że w tej chwili niemiecka prasa alergicznie, emocjonalnie reaguje na roszczenia odszkodowawcze, świadczy o tym, że Polska zrobiła duży krok naprzód. A że jest nie tylko Polska i Grecja, ale i kraje bałtyckie, to zwiększa realną siłę polskich roszczeń - skomentował polityk.

- W tej publikacji są kabaretowe pseudoargumenty, ale widać strach w niemieckich oczach. Bo jednak polskie, greckie, w zasadzie już międzynarodowe argumenty są bardzo silne. Nie martwię się tym, że Niemcy próbują się ratować - do czego mają prawo - skoro się nie udało przemilczeć czy wyśmiać tematu, usiłują roztoczyć swego rodzaju grozę. Natomiast bardziej mnie martwi to, że mamy piątą kolumnę: to, że szereg polityków w Polsce przyznaje rację Niemcom, co w Grecji byłoby niemożliwe. Na przykład Rafał Trzaskowski pisze na Twitterze, że roszczenia wobec Niemiec nie mają podstaw. W takiej sytuacji jest on de facto zwolennikiem strony niemieckiej - dodał Ryszard Czarnecki.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 10.09