Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 29.09.2019

Prof. Jan Żaryn: historię traktowano jak uwierający balast, z którym trzeba żyć, ale niekoniecznie eksponować

– W latach 90. oraz w okresie rządów Platformy Obywatelskiej miało miejsce oddalanie się od przeszłości i polskiej historii. Była postrzegana jako ciężar i bariera powstrzymująca nowoczesność – powiedział prof. Jan Żaryn, historyk i senator, który gościł na XI Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Prof. Jan Żaryn przyznał, że do tej pory nie opuścił żadnej z 11. edycji Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Dodał, że dzięki zapałowi i zaangażowaniu Arkadiusza Gołębiewskiego, twórcy i dyrektora wydarzenia, przyciąga ono z roku na rok coraz więcej widzów.

– Podczas festiwalu odbywa się przegląd najnowszych produkcji filmowych z zakresu szeroko pojętej historii Polski XX wieku. Jest to o tyle ważne i ciekawe, że obserwujemy nowe tematy, które pojawiają się w prezentowanych dziełach. To zapewne wynik zmiennej temperatury wydarzeń opisywanych w życiu publicznym. Nasza historia bez wątpienia jest tak bogata w wydarzenia i postawy, że jest to wręcz niewyczerpany zdrój potencjalnych scenariuszy – wskazał historyk.

Naród nie może być zdrowy bez własnej historii

Prof. Jan Żaryn przypomniał, że w latach 90. oraz w okresie rządów Platformy Obywatelskiej miało miejsce oddalanie się od przeszłości i polskiej historii. – Traktowana była jako ciężar i bariera powstrzymująca nowoczesność, jako uwierający balast, z którym trzeba żyć, ale niekoniecznie eksponować. Natomiast nasza formacja dobrej zmiany podkreślała, że naród nie może żyć zdrowo bez kontaktu z własnym dziedzictwem. To kapitał, dzięki któremu może nastąpić wzrost – dodał.

Spór o historię

Jak zaznaczył senator, w Polsce trwa spór o historię, który może rozstrzygnąć o tym czym będzie polskie społeczeństwo.

– Czy chcemy być zbiorowiskiem oderwanym od własnej tożsamości, ludźmi robiącymi kariery, konsumentami i grupą egoistów czy jesteśmy za tym, by budować coś wspólnego, opartego na wzajemnych korzeniach. To właśnie Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest częścią polskiej polityki historycznej i pomaga w tworzeniu tożsamości polskiego narodu – zaznaczył senator.

Z prof. Janem Żarynem rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 21:46