Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 10.11.2019

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tematem przewodnim Sudan Południowy

- To jest kraj, w którym w większości są chrześcijanie, którzy inaczej cierpią prześladowanie, niż w Iraku, Syrii, czy w innych krajach. Tam chrześcijanie cierpią prześladowanie ze względu na niezrozumienie nauki Chrystusa, nawet wśród nich, wśród Chrześcijan - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Antosiak ze Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Posłuchaj
  • 10.11.19 Ks. P. Antosiak: chrześcijanie w Sudanie Południowym są prześladowani przez niezrozumienie chrześcijaństwa (PR24)
Czytaj także

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Polsce obchodzony jest XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Każdego roku dzień ten obchodzony jest w II niedzielę listopada i każdego roku polski Kościół w szczególny sposób pochyla się nad jednym z państw, w którym w sposób szczególny chrześcijanie padają ofiarą prześladowania.

red week facebook-663.jpg
Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan

W tym roku tematem przewodnim jest Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata, powstałe w lipcu 2011 roku. Wybór tego państwa uzasadniał w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Antosiak ze Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Chrześcijanie prześladowani na całym świecie

- XX i początek XXI wieku przyniosły dużo więcej ofiar prześladowań wśród chrześcijan niż wcześniejsze 19 wieków. To jest ponad 40 mln osób, które ze względu na wiarę w Chrystusa oddały swoje życie - mówił Ks. Paweł Antosiak.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

- To prześladowanie nie zatrzymuje się tylko w tych krajach, o których myślimy, że "gdzieś tam daleko". To zaczyna sięgać także Europy. Coś, co bardzo długo się nie zdarzało, ok. 200 lat takich sytuacji nie było. W Europie również bywają dzisiaj sytuacje, że kapłani zostają zabijani przy ołtarzu, a chrześcijanie konkretnie czują się dyskryminowani bądź nawet prześladowani - dodał.

Dlaczego Sudan Południowy?

- To najmłodsze państwo świata, 8-latek, który potrzebuje szczególnej opieki, szczególnego zainteresowania. Sudan Południowy jest państwem, w którym połowa obywateli żyje na granicy katastrofy głodu - podkreślał gość Polskiego Radia 24.

- To jest kraj, w którym w większości są chrześcijanie, którzy inaczej cierpią prześladowanie, niż w Iraku, Syrii, czy w innych krajach. Tam chrześcijanie cierpią prześladowanie ze względu na niezrozumienie nauki Chrystusa, nawet wśród nich, wśród Chrześcijan. Na prześladowania ekonomiczne, na to, w jaki sposób powstało to państwo, w jaki sposób jego powstanie było przygotowane. Dzisiaj nie można być obojętnym na to, że tak wiele osób umiera przede wszystkim z głodu w tym najmłodszym kraju - mówił ks. Paweł Antosiak.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 14.05