Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 15.01.2020

Roszkowski: Rosja lubi eksportować swoje problemy na zewnątrz

- Rosja ma tę cechę, że jeśli jest w kryzysie gospodarczym, lubi eksportować swoje problemy wewnętrzne poza granice kraju, co odbija się na dostawach surowców naturalnych i polityce historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. 
Posłuchaj
  • Marcin Roszkowski o polityce energetycznej we wschodniej części Europy (Temat Dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Gość Polskiego Radia 24 mówił o polityce energetycznej w kontekście Europy Wschodniej. - Białoruś tak mocno zaczęła się przytulać do Federacji Rosyjskiej, że prezydent Łukaszenka połapał się, że może to się dla niego źle skończyć. Otwarcie na relacje z zachodnimi partnerami co jakiś czas pojawia się u prezydenta Białorusi. Nie do końca chce on oddać wszystko w ręce "dobrego niedźwiedzia". to cały czas kraj wschodni i miękka dyktatura, stąd mechanizm tam obowiązujący nie jest akceptowany przez państwa zachodnie. Przyjdzie jednak wreszcie moment przesilenia, bo prezydent Łukaszenka nie będzie żył wiecznie. Nie jest już najmłodszym politykiem - zaznaczył. 

"Psucie demokracji"

Jacek Sasin 1200.jpg
Sasin: dzięki rekompensatom 98 proc. Polaków nie odczuje wzrostu cen energii

- Rosja ma cechę wywierania wpływu politycznego poprzez surowce energetyczne, które eksportuje. Oprócz działań biznesowych wiąże się to zwykle z innymi wpływami, jak np. politycznymi i psuje to na ogół odbiorców tych surowców, czego wdzięcznym przykładem jest Ukraina. Psute są także lokalne demokracje, w co państwa Europy Zachodniej wchodzą dosyć gładko. Polska jest tutaj ewenementem, bo podjęliśmy decyzję, że ograniczamy ilość dostaw z Rosji, gdyż źle to oddziałuje także na naszą politykę - zwrócił uwagę.

Gaz jest o tyle istotny, że jest mniej emisyjny niż węgiel, a więc polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej dąży do ograniczenia emisji i dekarbonizacji węgla. Ten surowiec również naturalnie zastępuje dominację węgla. Niemcy z kolei przy użyciu Rosji burzą solidarność europejską, bo robią to chcą w zakresie polityki energetycznej.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polski

- Kiedy w Rosja jest kryzys gospodarczy, lubi ona eksportować swoje problemy na zewnątrz. To dramat także dla Polska, bo odbywa się to przez surowce naturalne i politykę historyczną. Oskarżenie Polski o antysemityzm ma obniżyć nasz rating wśród sąsiadów, abyśmy w przypadku konfrontacji zostali sami - uważa Marcin Roszkowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 14.34

PR24/pkr