Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 24.01.2020

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: akt prezydencki powołania sędziów jest nienaruszalny

- Sędzia z chwilą wyjścia z Pałacu Prezydenckiego ma pełne uprawnienia i jest to niepodważalne - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tematem audycji była uchwała Sądu Najwyższego. 59 sędziów SN orzekło, że Izba Dyscyplinarna jest nieważna od momentu jej powołania.

- Są przynajmniej dwie rzeczy budzące bardzo poważne zastrzeżenia. Po pierwsze, Sąd Najwyższy rzeczywiście wydał uchwałę, ale jest bardzo wątpliwe czy jest ona skuteczna. Zapadła ona w postępowaniu, które zostało zawieszone z uwagi na wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym - zaznaczył rzecznik Izby.

mm 1200 mid-20124070.jpg
Premier: część sędziów SN przypisuje sobie moc stanowienia prawa

- Pani Gersdorf zwołała czwartkowe posiedzenie w oparciu o formułę rozstrzygnięcia wątpliwości i rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Pytanie zatem dlaczego nie było tam przedstawicieli Izby Dyscyplinarnej? - dodał.

"Akt powołania sędziego jest nienaruszalny"

- Według pierwszej prezes SN ma miejsce taka rozbieżność ma miejsce, ale zapadły uchwały, które są tzw. zasadami prawnymi. Wówczas przewidziany jest inny tryb postępowania. Prezes Gersdorf wyłączyła izby, których dotyczyła sprawa, natomiast została uwzględniona argumentacja osób, które tę uchwałę podjęły, a których argumentacja nie mogła być uwzględniona - podkreślił Piotr Falkowski. 

Jego zdaniem "zgodnie z jednolitym i powtarzanym orzecznictwem Trybunałów, akt prezydencki powołania sędziego to coś nienaruszalnego. Sędzia z chwilą wyjścia z pałacu prezydenckiego jest sędzią i jest to niepodważalne".

"TSUE nie ma wyższości nad konstytucją"

1200_Dera_PR1.jpg
"Zamach na niezawisłość sędziowską". Andrzej Dera o uchwale Sądu Najwyższego

- Sędziowie Izby Dyscyplinarnej zostali powołani niedawno, bo niedawno powstała ta Izba, ale są to sędziowie o różnym życiorysie i dorobku. Fakt, że nie mogą orzekać, przeczy wielu standardom, także wypracowanym przez Trybunał Praw Człowieka - zwrócił uwagę.

- Powinniśmy najpierw rozstrzygnąć kwestię materii konstytucyjnej, a tego powinien dokonać Trybunał Konstytucyjny. Są ciągle wątpliwości, że ktoś nie uznaje prawa europejskiego i Unii Europejskiej. Uznawanie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE ma wyższość nad ustawami, ale nie nad konstytucją i to moim zdaniem zamyka kwestię - podsumował.

W audycji również transmisja z konferencji prasowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Falkowski (rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 14.07

PR24/PAP/pkr