Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 27.01.2020

Doleśniak-Harczuk: świadectwa ocalonych zrobiły wrażenie na prezydencie Steinmeierze

- Padły dzisiaj słowa: "gdzie był świat?". Dobrze, że to pytanie się stawia. Wiadomo, to są wielkie emocje, mówią ludzie, którzy przeżyli piekło i to piekło w nich siedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.

Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenał odbyły się centralne uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, a przede wszystkim ocaleni z obozu byli więźniowie.

Bronisław WIldstein 1200.jpg
Wildstein: obchody w Auschwitz spotkały się z uznaniem na świecie

W niemieckich uroczystościach w Berlinie, które miały miejsce w tym samym dniu, prócz kanclerz Niemiec Angeli Merkel przemawiał także premier Polski Mateusz Morawiecki. O uroczystościach i związanych z nimi wydarzeniach mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.

Uroczystości w Auschwitz

- Padły dzisiaj takie słowa "gdzie był świat?". Pani, która przeżyła Auschwitz, zadała to pytanie, to wybrzmiało bardzo mocno. Dobrze, że te pytania padają. Wiadomo, to są wielkie emocje, to mówią ludzie, którzy przeżyli piekło i to piekło w nich siedzi - mówiła o polskich uroczystościach publicystka.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

- Niesamowicie było słuchać dzisiaj tych wszystkich świadectw. Na pewno na prezydencie Steinmeierze zrobiło to duże wrażenie. On jest w niewdzięcznej roli, ale musi tę rolę unieść, nie ma innego wyboru. Niemieckie media zwracają uwagę na to, że on był wstrząśnięty wizytą w Auschwitz, że coś takiego zostaje w człowieku - podkreśliła.

Pamięć w Niemczech

Olga Doleśniak-Harczuk odniosła się też do zagadnienia pamięci i tego, jak jest ona rozumiana w Polsce, a jak w Niemczech. Stwierdziła, że na przykład zupełnie inaczej pamięć o dramacie II wojny światowej przeżywają Niemcy, a kompletnie inaczej mieszkający w Niemczech Żydzi.

Zauważyła, że pamięć - która często bierze się z opowieści starszych - w Niemczech bywa zniekształcona. W latach 60. młodzi Niemcy pytali "co robił tata/dziadek w czasie wojny?"

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier: Auschwitz nie było jedynym piekłem na ziemi, drugim był Gułag

- Nie zawsze dostawali prawdziwe odpowiedzi, zazwyczaj wymijające. Ja znałam kobietę, której matka przeżyła gwałty, których dokonywali sowieccy żołnierze, kiedy wkroczyli do Berlina. Tej kobiecie wojna kojarzyła się właśnie z tym. Z gwałtem na jej matce, z niemiecką krzywdą - mówiła publicystka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, publicysta "Nowego Państwa")
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 20.39

PR24/jmo