Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.03.2020

Koronawirus a etyka lekarska. Prof. Łuków: trudne decyzje komu pomóc najpierw

- Normalnie lekarz zajmuje się tym, jak w ramach dostępnych środków pomóc konkretnemu pacjentowi, natomiast w przypadku ogromnych deficytów musi wcześniej podjąć decyzję, któremu z potrzebujących pomóc w pierwszej kolejności - powiedział prof. Paweł Łuków, kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Prof. Paweł Łuków o pracy lekarzy w czasie pandemii koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Dr Michał Mularczyk, internista i kardiolog o tym, na co zwracać uwagę w życiu codziennym ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

W Hiszpanii każdej doby umiera blisko 1 tys. osób z powodu zakażenia koronawirusem. Na chorobę COVID-19, spowodowaną patogenem, choruje już niemal 100 tys. ludzi. Hiszpańska służba zdrowia jest na skraju załamania. Jak podawały media, ratownicy dostali zalecenia, by pomagać jedynie osobom do 60 roku życia. Wywołało to liczne dyskusje na gruncie etycznym i moralnym.

Hiszpania-koronawirus-sluzby-pap-1200.jpg
Tragiczny rekord w Hiszpanii. Prawie 8200 ofiar koronawirusa

- W Hiszpanii mamy do czynienia z ogromnym deficytem środków w porównaniu do potrzeb. Gdy pandemia osiągnie ogromne rozmiary, to żaden kraj nie jest w stanie sobie z tym poradzić, niezależnie od zamożności i stanu opieki zdrowotnej. W takich sytuacjach podstawą jest to, by minimalizować straty w ludziach i by uratować jak najwięcej chorych – wskazał prof. Paweł Łuków.

Ciężkie wybory

Rozmówca Polskiego Radia 24 zaznaczył, że wiąże się to z tym, iż lekarz musi podejmować często decyzje, których na co dzień by nie podjął. – Normalnie zajmuje się tym, jak w ramach dostępnych środków pomóc konkretnemu pacjentowi, natomiast w przypadku ogromnych deficytów musi wcześniej podjąć decyzję, któremu z potrzebujących pomóc w pierwszej kolejności - wyjaśnił.

Wiek jednym z elementów

Obok wieku są również inne wskaźniki dla ratowników mających nieść pomoc chorym. Prof. Paweł Łuków zaznaczył, że to, ile lat ma dana osoba, jest jednym ze składników oceny rokowania pacjenta.

Koronawirus 1200 PAP.jpg
Pandemia koronawirusa. Najwięcej zakażonych jest w USA, zgonów w Europie

- Chodzi o to, jakie istnieją szanse, przy ograniczonych środkach, na to, że pomoc będzie skuteczna. Wiekowe kryteria mogą bulwersować jeśli bierze się je w oderwaniu od pozostałych wytycznych. Gdyby wiek był jedyną przesłanką w decydowaniu o tym, kto otrzyma pomoc lub w jakiej kolejności, to rzeczywiście byłoby to dyskryminujące. Problemem może być to, w jaki sposób te wytyczne interpretowane są w praktyce - podkreślił prof. Łuków.

Ponadto w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, internista i kardiolog, mówił, na co powinniśmy zwracać uwagę, by w jak najlepszym zdrowiu przetrwać okres domowej izolacji w dobie zagrożenia koronawirusem.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Grzegorz Frątczak
Goście: prof. Paweł Łuków, kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa UW, dr Michał Mularczyk, internista i kardiolog
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 11.15, 11.45

Polskie Radio 24/db