Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.04.2020

Dr Grzegorz Gil: Unia Europejska zaczyna sobie radzić coraz lepiej w całym zamieszaniu

- Zdecydowane zarzuty, jakie słyszeliśmy w ostatnich tygodniach, były podyktowane emocjonalnym językiem osób, które znalazły się w rozpaczliwym położeniu i szukały kozłów ofiarnych. Znalazły je w Brukseli - w ten sposób do negatywnych komentarzy na temat reakcji Unii Europejskiej na zagrożenie koronawirusem odniósł się dr Grzegorz Gil, europeista z UMCS.
Posłuchaj
  • Dr Grzegorz Gil o reakcji Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Dr Małgorzata Bonikowska o programach pomocowych przygotowanych przez rządy europejskich państw ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Miłosz Manasterski o najważniejszych wydarzeniach w polskiej polityce ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Wiele ostrych słów ze strony polityków, a także publicystów zostało skierowanych w stronę Unii Europejskiej za jej opieszałość w reakcji i wsparciu dla państw walczących z pandemią koronawirusa.

Unia nadrabia zaległości?

polskie radio 24 przemysław żurawski vel grajewski 1200.jpg
Prof. Żurawski vel Grajewski: obraz potęgi UE był wykreowany przez propagandę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen  podkreśliła, że Europie potrzebny jest teraz plan Marshalla, by odbudować unijną gospodarkę po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Jego kluczową częścią - jak napisała Ursula von der Leyen - powinien być ambitny, unijny budżet. Dr Grzegorz Gil stwierdził, że obecnie unijni urzędnicy starają się nadrobić stracony czas.

- Na poziomie integracyjnym wyraźnie widać, że reagowanie na zagrożenie, jakie się pojawiło, spoczywa na barkach państw narodowych. Unia Europejska jest strukturą koordynującą i zaczyna sobie radzić coraz lepiej w całym zamieszaniu. Zdecydowane zarzuty były podyktowane emocjami osób, które znalazły się w rozpaczliwym położeniu i szukały w pewien sposób kozłów ofiarnych. Znalazły je w Brukseli - wskazał europeista.

Jak jeden mąż

Dr Gil zaznaczył, że nie możemy negować, iż w zasadzie wszystkie państwa, "niczym jeden mąż", oraz instytucje międzynarodowe zostały zaskoczone przez pandemię.

Włochy koronawirus PAP 1200.jpg
"Źródło strat dla naszego kraju" Znaczny spadek poparcia dla Unii Europejskiej we Włoszech

- Unia Europejska nie jest żadnym wyjątkiem i nadrabia zaległości z pierwszego momentu zaskoczenia. Pozostanie w blokach unijnych decydentów mogło budzić naszą krytykę, ale jest ona adresowana także w kierunku poszczególnych stolic, a nie Brukseli jako takiej - ocenił politolog.

"Na koronawirusa nie ma immunitetów"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, pandemia koronawirusa jest "bardzo demokratyczna", nie ma ludzi na nią uodpornionych, nie ma immunitetów. Paradoksalnie jest także czynnikiem integrującym Europę.

- Działa w ten sposób dużo bardziej niż chociażby zakusy Rosji we wschodniej Ukrainie czy aneksja Krymu. Widzimy, jak objawia się wrażliwość poszczególnych państw poprzez wzajemną pomoc - podkreślił.

O tym, jakie programy pomocowe rządy europejskich państw przygotowały dla swoich obywateli w związku z pandemią mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Natomiast o polskiej polityce w cieniu koronawirusa mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki, Antoni Trzmiel
Gość: dr Grzegorz Gil, europeista i politolog z UMCS, dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM
Data emisji: 07.04.2020
Godzina emisji: 11.35, 15.23

Polskie Radio 24/db