Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 09.04.2020

Politolog: wśród unijnych krajów tworzą się napięcia dotyczące podziału środków

- Unia Europejska na pomoc związaną z kryzysem gospodarczym wywołanym koronawirusem przeznaczyła środki z puli polityki spójności. A te pieniądze są przypisane głównie Europie Środkowo-Wschodniej. Stąd napięcia we Wspólnocie - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Posłuchaj
  • Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o Unii Europejskiej w czasie kryzysu (Temat dnia)
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda w Programie 1 Polskiego Radia mówił m.in. o Unii Europejskiej w kontekście kryzysu związanego z koronawirusem.

- We Włoszech jest ogromne rozczarowanie Unią. To silny głos na forum Wspólnoty. Podobnie mocnym głosem będą mówili teraz Hiszpanie. Unia wymaga reform. Z kryzysem najlepiej radzą sobie państwa narodowe. UE powinna iść w kierunku większej demokratyzacji. Powinna być zwiększana rola Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, a zmniejszana - Komisji Europejskiej – podkreślił Andrzej Duda.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Publicysta: Unia Europejska pokazała swoją bezużyteczność w czasie pandemii

- Myślę, że jest to jedyna droga, która może ocalić Unię przed narastaniem tendencji odśrodkowych. Uważam jednak, że ewolucja w tym kierunku nie będzie szybka. Jeśli ona nastąpi, to dopiero po kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. To perspektywa roku 2024. Do tego czasu emocje, które są żywe w opiniach publicznych poszczególnych państw członkowskich, związane z epidemią koronawirusa raczej wystygną - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Jacek Czaputowicz Twitter 1200.jpg
Szef MSZ: Polska jest zwolennikiem większego zaangażowania finansowego Brukseli

Jak zaznaczył, obecnie w ramach Wspólnoty tworzą się napięcia związane ze sposobem ekonomicznej reakcji UE na kryzys.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Prezydent: z pandemią najlepiej radzą sobie państwa narodowe, UE wymaga reform

- Unia zareagowała, tworząc fundusz, który ma amortyzować skutki gospodarcze epidemii. Ale stworzyła ten fundusz nie przez wytwarzanie nowych środków, ale przez przesunięcia już rozdysponowanych środków w ramach polityki spójności, której logika dystrybucji była oparta na kalkulacji poziomu życia w regionach biedniejszych i bogatszych - wyjaśniał politolog. 

- W związku z tym – i to jest szansa dla Polski – te pieniądze zostały w tych regionach, którym zostały przypisane jako środki w ramach polityki spójności. Zostały one generalnie w Europie Środkowo-Wschodniej. A epidemia rozwija się głównie we Włoszech i Hiszpanii. To tworzy pewne napięcia - powiedział Przemysław Żurawski vel Grajewski. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski

Data emisji: 09.04.2020

Godzina emisji: 14.35

PR24/bartos