Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.04.2020

Dr Jasina: instytucje unijne nie są w stanie zastąpić instytucji państwa narodowego

- Kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazuje, iż państwa narodowe są potrzebne. Instytucje unijne zadziałały zbyt wolno na to, co stało się w poszczególnych krajach. (…) W wyniku kryzysu pojawiła się więc szansa, by Unię usprawnić i zrobić z niej coś lepszego - powiedział dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Posłuchaj
  • Dr Łukasz Jasina o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zmianach, jakie powinny zajść w jej strukturach ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

- Powolność działania i partykularyzmy państw członkowskich to główne problemy Unii Europejskiej - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w hiszpańskim dzienniku "El Mundo".

pap unia 1200.jpg
"Kompromituje się dzień po dniu". Sławomir Jastrzębowski o działaniach Unii Europejskiej

W rozmowie, której tematykę zdominowała epidemia SARS-CoV-2, a także reakcja na nią władz Unii Europejskiej, polski premier podkreślał, że trudności powinny stać się dziś impulsem do naprawy UE. - Unia Europejska powoli budzi się do działania, ale zarazem jest to potężny obszar gospodarczy. Musimy tę potęgę i związane z tym atuty wykorzystać dla dobra całej wspólnoty - powiedział polski premier.

"Unia potrzebna, ale jako unia państw"

Dr Łukasz Jasina zwrócił uwagę, że kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazuje, iż państwa narodowe są potrzebne. Instytucje unijne zadziałały zbyt wolno na to, co stało się w poszczególnych krajach. Jak zaznaczył, unaocznia to również, że nigdy nie będą w stanie, nawet działając sprawnie jak na swoje możliwości, zastąpić instytucji państwa narodowego.

ziobro-twitter-1200.jpg
Ziobro o UE: zamiast pandemią zajmuje się praworządnością w Polsce

- Mam tu na myśli państwowy sposób wspomagania gospodarki, różnego rodzaju formy obrony cywilnej, wojsko i policję. Unia jest nam potrzebna, pomaga w pewnych kwestiach i tworzy określone mechanizmy, ale pierwszym celem jest Unia jako unia państw. Bardzo to podkreślał premier Morawiecki i nie jest to żadne zaskoczenie, to sposób, w jaki polski rząd mówi od trzech lat - powiedział dr Łukasz Jasina.

Szansa na usprawnienie

Dodał, że obecnie w Europie jest coraz więcej osób mówiących podobnym tonem. Jako przykład podał kanclerz Angelę Merkel, która sama podkreśla znaczenie państwa niemieckiego jako ważnej siły.

- Niedawna wypowiedź Donalda Tuska, że potrzeba nam więcej Europy, jest co najmniej nietrafna. Owszem, trzeba nam jej więcej, ale chodzi o nową Europę, składającą się z państw wspólnie wykonujących to, do czego Unia Europejska została powołana. W wyniku kryzysu pojawiła się więc szansa, by Unię usprawnić i zrobić z niej coś lepszego - zauważył gość Polskiego Radia 24.  

Jedynka Zbigniew Krysiak 1200.jpg
Prof. Krysiak: w obecnym kształcie UE jest bankrutem, wymaga remontu

Jeszcze większe poczucie zawodu?

W odpowiedzi na krytykę płynącą z niektórych państw, przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprosiła Włochy za spóźnioną pomoc unijnych instytucji w związku z koronawirusem. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej pandemii.

- Dobrze, że pani von der Leyen umiała się do tego przyznać, bo tkwienie w przeświadczeniu o nieomylności Unii byłoby ogromnym błędem. (…) Należy podkreślić, że brukselscy urzędnicy nie rozwiązali problemów południowej części kontynentu. Kraje takie jak Hiszpania czy Włochy mogą sobie w pewnym momencie nie radzić i wśród ich obywateli może dojść do poczucia jeszcze większego zawodu wobec Unii - stwierdził dr Jasina.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 14.35

PAP/Polskie Radio 24/db