Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Koniecki 21.05.2020

Prof. Krasnodębski: UE zawiodła tam, gdzie oczekujemy od niej kompetencji

- Unia jest koordynatorem państw i instytucji w różnych sektorach, a nie zrobiła nic, by państwa europejskie przygotowywały się do tej pandemii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

W rezolucji dotyczącej budżetu UE po 2020 roku oraz planów naprawy gospodarczej europosłowie domagają się solidnego pakietu wsparcia dla krajów UE, skoncentrowanego na potrzebach obywateli i opartego na budżecie unijnym.

Komisja Europejska.jpg
Bilion euro wyniesie wielkość unijnego funduszu odbudowy po koronakryzysie

Jak zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski, nie wszystkie oskarżenia wobec UE dotyczące braku reakcji na pandemię są zasadne, oznaczałyby one, że chcielibyśmy, by Unia była państwem, a tak nie jest.

Europoseł zwracał jednak uwagę, że UE zawiodła w tych dziedzinach, w których ma kompetencje. - Unia jest także regulatorem, m.in. wspólnego rynku. Tu także nie zrobiła nic, by przygotować się na sytuację np. zamknięcia granic przez państwa. Jest także wspólną kasą pomocową, ale nie przygotowała funduszy, czy też ten strumień pieniędzy nie płynął w kierunku, który byłby istotny. Epidemiolodzy twierdzą, że wybuch tego rodzaju pandemii był tylko kwestią czasu, badania w tej dziedzinie nie były dofinansowane w odpowiedni sposób - komentował.

Jak dodał gość audycji, sprawą o którą powinniśmy dbać, są jednakowe standardy dla wszystkich. - Wiemy, że tak w różnych dziedzinach nie jest. Uważa się m.in. że niemiecki trybunał konstytucyjny ma inne, większe uprawnienia w stosunku do instytucji europejskich niż polski - przypominał dyskusje o reformie sądownictwa w Polsce, jakie miały miejsce na europejskim forum.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel w czasie wspólnej wideokonferencji zaproponowali pomoc dla rejonów i sektorów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii.

- Dziś bardzo się mówi o podziale Północ-Południe w UE, ale jest pewna gotowość większej wrażliwości na potrzeby krajów europejskiego Południa, niż reagowania na żywotne interesy krajów Europy Środkowo-Wschodniej - dodał prof. Zdzisław Krasnodębski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Ekspert PKO BP: fundusz dla ratowania krajów zagrożonych pandemią nie powstanie kosztem wieloletniego budżetu UE

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Zdzisław Krasnodębski

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 15.33

PR24/PAP/ka