Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 11.06.2020

Uroczystość Bożego Ciała. "Słowo komunia najlepiej ukazuje sposób jego przeżywania"

- Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa szczególnie podkreśla tajemnicę komunii, do której zaproszony jest człowiek. - powiedział brat Szymon Janowski, kapucyn. - To, że w tym roku obchody są ograniczone, z punktu duchowego niczego nie zmienia w naszej relacji z Bogiem - dodał.
Posłuchaj
  • Brat Szymon Janowski o istocie Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa oraz znaczeniu tego święta dla katolików ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, obchodzona jest w Polsce od 700 lat. Po raz pierwszy odbyło się to w 1320 roku. Tym razem przeżywamy je w bardzo szczególnych okolicznościach związanych z pandemią koronawirusa. Brat Szymon Janowski stwierdził, że najlepiej uczestniczyć w tym święcie w komunii, czyli w zjednoczeniu i przyjaźni.

Prymas Wojciech Polak Msza Gniezno YT 1200.jpg
Prymas w Boże Ciało: nieśmy Chrystusa w różne rzeczywistości naszego życia

- Słowa tego używamy na określenie naszej relacji z Bogiem. Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa szczególnie podkreśla tajemnicę komunii, do której zaproszony jest człowiek. To właśnie ona jest chyba naszą najlepszą odpowiedzią na trudności, w jakich się znaleźliśmy - wskazał duchowny.

Wyjątkowe obchody

Z powodu zalecanych zasad bezpieczeństwa procesje ulicami miast i wsi, które są najbardziej charakterystycznym momentem uroczystości Bożego Ciała, w tym roku w wielu parafiach albo zostały odwołane, albo mocno ograniczone. Dla wielu osób, które są mocno związane z przeżywaniem liturgii i regularnie w niej uczestniczą, jest to czymś trudnym.

- To, że zostaliśmy pozbawieni możliwości bardzo uroczystego celebrowania, nie możemy manifestować swojej wiary, co jest sensem procesji eucharystycznych, z punktu duchowego niczego nie zmienia w naszej relacji z Bogiem. Ciekawym od strony duszpasterskiej, czy nawet psychologicznej jest to, iż trudno to przyjąć wielu osobom. Niektórym wydaje się, że uroczystość będzie niepełna z powodu braku procesji - zwrócił uwagę kapucyn.

ks. Paweł Rytel Andrianik 1200.jpg
Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej

Przemiana w ciało i krew Chrystusa

W Polskim Radiu 24 brat Szymon Janowski wyjaśnił również znaczenie nazwy obchodzonego najczęściej w czerwcu święta. - Wyznajemy wiarę w to, że w chlebie składanym na ołtarzu, dzięki sprawowanej liturgii, Bóg, mocą Ducha Świętego, dokonuje przemiany tego chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. W tych dwóch postaciach ofiaruje się nam podczas mszy św. - zaznaczył.

Kwestią tożsamości wiary katolickiej jest wyznawanie tego, że Bóg stał się człowiekiem w Jezusie. Zwrócił na to uwagę rozmówca Magdaleny Złotnickiej i zaznaczył, że to właśnie uroczystość Bożego Ciała ma przez to ogromną treść.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: brat Szymon Janowski, kapucyn
Data emisji: 11.06.2020
Godzina emisji: 13.09

Polskie Radio 24/db