Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 19.06.2020

Prof. Krysiak: premier Mateusz Morawiecki proponuje rozwiązania dające duże źródła finansowania

- Otrzymanie środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy wymaga jeszcze wykonania wielu działań, by doszło do realizacji zapowiedzianego poziomu finansowania. Pytanie skąd UE weźmie na to pieniądze. Starannie o to dba premier Morawiecki - powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Szef polskiego rządu wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, która odbyła się w formie wideokonferencji. Głównym tematem spotkania miało być omówienie propozycji nowego unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy.

morawiecki 1200 pap.jpg
"To może być punkt zwrotny w historii UE". Premier wskazuje szanse, jakie daje Fundusz Odbudowy
Posłuchaj
12:23 _PR24_AAC 2020_06_19-14-34-58.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o zaangażowaniu Polski w tworzenie Europejskiego Funduszu Odbudowy ("Temat dnia/Gość PR24")

Prof. Krysiak: to potężne pieniądze

Premier podkreślił, że zależy mu na szybkim wdrożeniu środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy. - To wielki dodatkowy fundusz, który może wesprzeć szybkie odbicie Polski po koronawirusie. Widzę, że to jest absolutnie możliwe - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Wymaga to jeszcze wykonania wielu działań, by doszło do realizacji zapowiedzianego poziomu finansowania. Pytanie skąd UE weźmie takie pieniądze. Premier Morawiecki starannie o to dba. Proponuje, żeby pochodziły ze ścigania mafii VAT i likwidacji rajów podatkowych. To potężne pieniądze. W całej Unii Europejskiej to ok. 200 mld euro, czyli w przybliżeniu roczny budżet UE - wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

shutterstock polska unia europejska free polska ue free 1200.jpg
Portugalskie media: Polska w silnej grupie negocjatorów planu odbudowy

Owocna współpraca premiera z prezydentem

Podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska proponuje również opłatę od wielkich korporacji międzynarodowych za użytkowanie zasad jednolitego rynku, a także podatek od transakcji finansowych. - Korporacje spoza Unii korzystają z naszego rynku, a nie są obciążone opłatami. Również wspomniane transakcje dają szansę na pozyskanie dużego źródła finansowania - dodał ekonomista.

W ocenie prof. Krysiaka, dynamika tworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy nabrała tempa także dzięki zgodnej współpracy i koordynacji działań premiera Morawieckiego i prezydenta Dudy.

- Cała kwestia siły negocjacyjnej Europy Środkowo-Wschodniej to siła negocjacyjna Trójmorza, w którym istotną role odgrywa m.in. Polska - zaznaczył prezes Instytutu Myśli Schumana.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 14.35

Polskie Radio 24/db