Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 22.07.2020

Miliardy z UE dla Polski. Prof. Grabowska: mieliśmy znakomitego negocjatora, na finansach zna się doskonale

- Jestem ogromnie zadowolona, że polskiej stronie udało się tak dobrze negocjować. Z mediów jawi nam się niezwykle pozytywny obraz delegacji, która bardzo ciężko pracowała i była świetnie przygotowana merytorycznie - powiedziała prof. Genowefa Grabowska, była dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

1 bilion 74 miliardów euro. Tyle wynosi budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który uzgodniono po długich negocjacjach na szczycie w Brukseli. Zawarto również porozumienie dotyczące funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa, który opiewa na kwotę 750 miliardów euro.

Najwyższe środki w historii dla Polski

Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Premier: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności

Porozumienie daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 mld euro, co jest najwyższą kwotą jeśli chodzi o unijne dotacje. Prof. Genowefa Grabowska oceniła, że dla polskiej strony były to dobre negocjacje.

Posłuchaj
24:21 PR24_MPLS 2020_07_22-13-34-39.mp3 Prof. Genowefa Grabowska o znaczeniu porozumienia, które zapadło podczas unijnego szczytu w Brukseli ("Temat dnia/Gość PR24")

- Jestem ogromnie zadowolona z ich przebiegu, a że rozmowy dotyczyły finansów, to mieliśmy znakomitego negocjatora, bo na czym, jak na czym, ale na finansach zna się najlepiej - oceniła była senator.

Piotr Müller 663.jpg
"Grupa Wyszehradzka pokazała twarde stanowisko". Rzecznik rządu o negocjacjach ws. budżetu UE

Prof. Grabowska zwróciła również uwagę na pochwały dla Mateusza Morawieckiego ze strony szefa rządu Węgier Viktora Orbana, z którym polski premier wystąpił na konferencji. - Byłam tym zaskoczona, bo nie jest on skłonny do "piania" hymnów pochwalnych. To człowiek twardo stąpający po ziemi i bardzo krytyczny - podkreśliła rozmówczyni Antoniego Trzmiela.

"Jęki zawodu"

Odnosząc się do tego, jak działalność polskiej delegacji została przedstawiona w mediach, również zagranicznych, prof. Genowefa Grabowska stwierdziła, że "jawi nam się niezwykle pozytywny obraz".

- Bardzo ciężko pracowała i była znakomicie przygotowana merytorycznie. Są też komentarze, w których mamy do czynienia z jękiem zawodu, że nie ukarano Polski i Węgier za to, co uważają na Zachodzie, działo się niezgodnie z traktatami – zaznaczyła.

Prof. Grabowska: interes europejski to interes narodowych państw członkowskich

michał wójcik 1200.jpg
"Tak dużych pieniędzy Polska nigdy nie dostała". Michał Wójcik o porozumieniu ws. unijnych funduszy

Podsumowując unijny szczyt i postawę przedstawicieli państw, którzy brali udział w wydarzeniu, powiedziała, że każdy przyjechał do Brukseli bronić swoich interesów. - Wskazał na to premier Holandii, którego słowa były esencją tego typu spotkań, bowiem interes europejski składa się z interesów narodowych państw członkowskich - zauważyła profesor.

- Chodzi o to, by wszystkie państwa członkowskie traktować równo, bez dyskryminacji, uwzględniać ich przeszłość i patrzeć, jak będą wydawać fundusze unijne. To pozwoli na zachowanie europejskiej solidarności – stwierdziła w Polskim Radiu 24.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Genowefa Grabowska, była dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db